18 Януари 2025, 03:48 Днес (0) | Вчера (3)

Американските корпорации са срещу Sarbanes-Oxley Act

16 Ноември 2006 09:59 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан нарече закона кошмар за бизнеса. Заради този закон Азия и Европа вече за втора поредна година изпреварват САЩ по обеми IPO

Американските корпорации ще изготвят по-лесно отчетите си според изискванията на Sarbanes-Oxley Act, след като регулаторите се съгласиха на преразглеждане на част от закона, познат като Секция 404, съобщи Wall Street Journal.
Очаква се през декември регулаторните органи да предвидят нови насоки за тълкуване на секцията, което ще позволи облекчаване на част от условията за разкриване на финансовите резултати.
След промяната корпорациите вече няма да са задължени да преглеждат сами системата си за отчети, преди да назначат външен одит.
От американската Комисия по ценни книжа (SEC) още по-рано тази година обявиха, че частта от закона не действа добре и изисква прекалено консервативни одити.
Според експерти не се очакват други по-основни промени в закона след победата на демократите на изборите за Конгрес от миналия четвъртък.
Въпреки това и ограниченото намаляване на изискванията се смята за голяма победа за бизнеса.
Според наблюдатели законът е проблемен и е предизвикал компаниите да започнат организирана кампания срещу регулациите. По-лесните отчети ще са добра новина и за американските фондови борси. В последните години тези пазари не привличат достатъчно нови емисии акции поради строгите изисквания на Sarbanes-Oxley Act за публичните дружества.
На разглеждане е подложена част от закона, която изисква от компаниите да документират процеса на изготвяне на отчети, като например кой може да има достъп до финансовата информация и по какъв начин се отчитат приходите във времето. Правилото има за цел да предотврати измами, манипулации или грешки в съставянето на отчетите. Според представители на бизнеса обаче тълкуването на тази секция е прекалено широко и изисква документиране на стъпки от процеса, които не биха имали връзка с верността на крайната информация.
Според проучване на една от индустриалните групи в САЩ се разкрива, че всяка компания отделя средно $3.8 млн. през фискалната 2005 г. за изпълняване на изискванията на Sarbanes-Oxley. Според някои мениджъри одиторите тълкуват закона толкова буквално, че понякога искат информация кой има достъп до ключовете за важни офиси.
Други компании обаче виждат в строгите изисквания възможност за бизнес с консултации. Появиха се и все повече софтуерни продукти, които да улесняват прилагането на правилата от Секция 404.
Бившият председател на Фед Алън Грийнспан нарече закона Sarbanes-Oxley Act кошмар за бизнеса, предаде АР. Той критикува закона по време на среща на бизнес лидерите в Бостън.
Според Грийнспан са възможни скорошни промени на най-проблемните части от закона. Отчасти за това е лобирал и сенаторът на Ню Йорк Чък Шумър, според когото законът подкопава позициите на града като финансов център. Шумър отбеляза как първичните публични предлагания се оттеглят от Ню Йорк и все по-често се случват на Лондонската фондова борса, каза Грийнспан.
Азия и Европа вече за втора поредна година изпреварват САЩ по обеми IPO. Много големи компании избраха за листинга си Лондонската фондова борса. Това решение отчасти е продиктувано от действащия в САЩ Sarbanes-Oxley Act - законът, регулиращ корпоративното управление. Този закон налага много строги изисквания за разкриване на информация. Друга причина за загубеното лидерство на САЩ е че във водещата световна икономика комисионните за разместването са средно два пъти по-високи, според оценка на Bloomberg.
Рекордното IPO на Industrial & Commercial Bank of China затъмни даже разместването на NYSE през 1998 година на акциите на NTT Docomo (DCM), което достигна $18.4 млрд. Обемът на проведените в Китай IPO до момента са $24 млрд.
Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) извърши първичното си публично предлагане на фондовите борси в Шанхай и Хонконг на 20 октомври.
Интересът към предложените акции сред инвестиционната общност надхвърли на практика 30 пъти обема на планираното IPO, достигайки $325 млрд. В резултат на предлагането китайската компания набра $19.1 млрд.
Най-голяма банка в страната продаде 48.39 млрд. акции по 3.07 хонконгски долара ($0.394) според неофициална информация.
Публичното предлагане на ICBC обхвана 14.8% от капитала на банката, която има 18 000 клона и клиентска база, по-голяма от населението на Русия.
Пазарната капитализация на ICBC вероятно ще надмине $135 млрд. долара след като започне търговията с акциите, което би я направило петата по големина банка в света по този показател. Според аналитика от хонконгското подразделение на Credit Suisse Group (CS) Саймън Ерд, “през IV-то тримесечие Китай ще доминира в азиатския регион”. Шанхайската строителна компания Shui On Land Ltd., втората по активи въгледобивна компания в страната China National Coal Group Corp. и China Communications Construction Group Ltd. съвкупно ще привлекат при първичното си предлагане до $3.4 млрд. до края на годината.
За 9-те месеца обемът на проведените IPO в Европа достигна $113.7 млрд. За сравнение – през същия период на миналата година показателят достигна $116.2 млрд.
Руската НК “Роснефть” през август размести в Лондон акции на стойност $10.6 млрд., което се превърна във водещото IPO в региона през 2006 година. През IV-то тримесечие планове за провеждане на IPO готвят френската финансова компания NatIxis, образувана след сливането на Natexis Banques Populaire, подразделението на Groupe Caisse d’Epargne и Eurizon Financial Group SpA, подразделение на третата по активи банка в Италия Sanpaolo IMI SpA.
Обемът на проведените IPO в САЩ за деветте месеца на годината се повишава до $99.5 млрд., спрямо $86.4 млрд. през аналогичния период на миналата година.
Рекордните обеми IPO –това е “златната жила” за инвестиционните банки, като Goldman Sachs Group Inc. (GS) и UBS AG (UBS), които спечелиха от тези сделки най-много от началото на годината.
В съответствие с финансовия отчет на Goldman Sachs, приходите на банката от менижмънт на IPO за периода юни-август са се покачили с 36% до $270 млн., спрямо аналогичния период на миналата година. Според данни на агенция Bloomberg, инвестиционните компании са заработили от началото на годината в порядъка на $12.2 млрд. комисиони от проведените IPO.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив