През бедната на икономически данни започваща седмица в центъра на вниманието ще са структурните проблеми на САЩ и спекулациите относно бъдещата политика на Федералния резерв
Американският долар завърши изтеклата седмица с най-голямото седмично понижение за повече от два месеца. След поредица от покачвания и спад по отношение на основните световни валути петъчните данни за инфлационния натиск в САЩ се оказаха крайно негативни за долара и логично доведоха до понижаването му. Спадът спрямо единната европейска валута през миналата седмица е 2.4%, като в петък беше отбелязан 7-седмичен минимум до 1.2190 долара за евро в петък. Спрямо йената доларът се понижи с 2.6 на сто 115.92 йени, отбелязвайки най-ниското си ниво от 6 януари тази година.Публикуваните в петък данни за индекса на потребителските цени във водещата световна икономика за февруари показаха ръст от едва 0.1% спрямо покачването от 0.7 на сто през януари тази година. Това незабавно доведе до поредица от спекулации относно перспективите в монетарната политика на страната и “отдалечи” по-нататъшното повишаване на лихвите в САЩ.
Всъщност американският долар понесе първия удар още в началото на седмицата.
Както съобщи Reuters, ОАЕ ще преведе до 10% от резервите си в единната европейска валута, което надхвърля два пъти по-рано обявените намерения. Според агенцията, в момента резервите на емиратите са в размер на $23 милиарда.
Публикуваните във вторник икономически показатели на САЩ се оказаха крайно разочароващи за инвеститорите. Продажбите на дребно във водещата световна икономика се понижиха през февруари с 1.3%, надхвърляйки прогнозата от спад с 0.9 на сто и превъзходния януарски отчет от 2.3 процента ръст. Освен това показателят, отчитащ продажбите с изключение на автомобили отчете спад от 4 на сто. Това първото понижаване на индекса от шест месеца насам.
Доларът се оказа под натиск и от публикувания рекорден отчет за дефицита на платежния баланс на САЩ за IV-то тримесечие на миналата година, който достигна 224.9 млрд. долара. Прогнозата сочеше ръст на показателя до 220.0 млрд., а данните за предходното тримесечие бяха преразгледани в посока надолу до 185.4 млрд. долара. Показателя би досегашния негативен рекорд, отбелязан през първото тримесечие на 2002 година, когато достигна 198.7 млрд. долара.
Рекордният дефицит означава, че Вашингтон трябва да осигури огромно количество долари за конвертация в други валути с цел плащане на вноса. Именно структурните проблеми в американската икономика станаха основна причина за резкия спад на долара през 2004 година.
По време на европейската сесия единната европейска валута рязко се понижи след публикуването на индекса, съставян от германския икономически институт ZEW.
Индексът ZEW economic expectation index на Германия за Март 2006 се понижи с 6.4 пункта до 63.4 пункта при прогноза 71.0 пункта. Индексът се съставя след анкета сред 300 аналитици и водещи институционални инвеститори, които оценяват икономическата ситуация и капиталовите пазари в средносрочна перспектива. Показателят отразява съотношението между позитивните и негативните очаквания в страната за текущото полугодие. Друг отчет за инфлацията във Франция показа ръст на индекса на потребителските цени през февруари с 0.4% спрямо предходния месец. През януари втората икономика на континентална Европа отбеляза дефлация от 0.1% спрямо декември. Макроданните оказаха последователно натиск върху единната европейска валута и долара, като еврото отбеляза минимум и максимум за деня съответно на ниво 1.1940 и 1.1990 долара за евро.
Американският долар получи пореден удар ден по-късно, след като стана ясно, че инвестициите, които са направили чужденците в щатски финансови активи не са достатъчни, за да се финансира дупката в търговския баланс на страната.
В първия месец на тази година чуждите инвеститори са закупи щатски държаевни и корпоративни облгации, както и акции и други американски финансови активи на обща стойност 66 млрд. долара, което е доста над 53.8 млрд. за последния месец на 2005 г. Въпреки това сумата за януари не е достатъчна, за да се покрие търговския дефицит за януари, който достигна рекордните 68.5 млрд. долара., спрямо 65.1 млрд. долара месец по-рано.
Ден по-рано щатската валута започна да поевтинява и след доклада на щатското правителство за дефицитът по текущата сметка на САЩ за последнот отримесечеи, която достига 224.9 млрд. долара, спрямо 185.4 млрд. за предищното тримесечие.
Всичко това води до поевтиняване на долара, тъй като това нужно за по лесно финансиране на дефицита чрез стимулиране на износа.
В същото време обаче по-евтин долар би направил инвестициите във щатски финансови активи по-нискоатрактивни за чужденците, тъй като при превалутиране ще получават по-малко средства в местната си валута.
От друга страна еврото получи подкрепа след изказване на редица представители на ЕЦБ, които намекнаха, че повишаването на основната ставка в еврозоната ще продължи. Членът на ръководството на институцията отговорна за паричната политика в региона Клаус Либшер посочи, че текущите лихвени нива са крайно ниски, а колегата му Джон Харли отбеляза опасността от ръст на инфлационния натиск. “ЕЦБ ще предприеме необходимите действия, за да държи инфлацията под контрол”.
Що се отнася до европейските икономически новини – продажбите на дребно във Великобритания са се покачили през февруари с половин процент, след традиционния януарски срив. В четвъртък Централната банка на Швейцария повиши основната лихва в съответствие са очакванията – тримесечният целеви LIBOR беше повишен до 0.75%-1.75%, а целевото ниво на процентната ставка – до 1.25% спрямо текущите 1.00%.
В същото време не трябва да се забравя, че аргумент за общото повишаване на долара е диверенциацията между лихвените нива във водещите икономики. През седмицата фючърсите на процентните нива на Федералния резерв на 100% отчитат вероятност от поредно повишаване на лихвата отвъд океана на заседанието на ФЕД в края на месеца, докато вероятността лихвата да бъде покачена до 5% на следващото заседание, което ще се състои на 10 май се понижава до 82% при 85 на сто през предходната седмица.
Основните фактори, които отчита ФЕД при повишаването на лихвата са пазарът на труда, степента на използване на производствените мощности и инфлационния натиск.
След публикуването на данните за пазара на труда на Великобритания паундът започна да се понижава.
Излезлият отчет показа неочакван скок на молбите за помощи срещу безработица. Едновременно с това стана ясно, че ръстът на работните заплати на острова се забавя, а това е аргумент за понижаването на основната лихва в страната.
Според публикуваните официални данни, требванията за безработица са се покачили през февруари с 14 600, което е и максимален ръст от декември 1992 година. Средната работна заплата във Великобритания се е покачила през периода ноември – януари с 3.5 на сто, което е най-високата стойност от април 2003 година.
Ръстът на японската валута беше обусловен от спекулациите на тема по-нататъшно понижаване на ликвидността в японската банкова система, което е предпоставка за повишаването на основната лихва от текущото почти нулево ниво. На 9 март Bank of Japan взе решение да снижи ликвидността до Y6 трлн. ($50 млрд.) спрямо сегашните Y35 трлн.
В края на седмицата американският Конгрес одобри предложението на финансовия министър Джон Сноу да бъде повишен лимитът на федералния дълг с 781 млрд. долара до 8.97 трлн. долара. Това е четвъртото повишаване на дълговия таван на САЩ по време на управлението на президента Джордж Буш-младши. Когато правителството достигне този таван, дългът на глава от населението на САЩ ще е 30 хил. долара.
С решението си от четвъртък Конгресът предотврати надхвърлянето на установения по-рано законен таван на държавния дълг. Средствата ще послужат за покриване на очаквания търговски дефицит през тази и следващата година. При огромните бюджетни дефицити е почти сигурно, че ще е необходимо ново увеличение на кредитния таван още през следващата година.
Долната Камара на американския парламент одобри повишението още в края на миналата година. Решението обаче дойде, след като в началото на месеца министър Сноу категорично предупреди Конгреса, че най-голямата в света икономика е на прага на “техническо просрочие” по обслужването на някои емисии държавни ценни книжа, гарантирани от Вашингтон. Министърът на финансите на САЩ Джон Сноу заяви, че ведомството му е изчерпало всички законови възможности, за да задържи държавния дълг в рамките на съществуващите лимити. Американският държавен дълг се доближава към 8.2 трлн.
За да има възможност да продължат да се покриват разходите за сметка на нови емисии дългови книжа, Джон Сноу призовава законодателя незабавно да повиши тавана, като в противен случай той не изключи, че Министерството на финансите няма да има откъде да намери средства за изплащане на купон и падеж на някои по-ранни емисии облигации, което ще е първото техническо просрочие на САЩ.
Още на 2 ноември заместник-министърът на финансите Тимъти Битсбъргър заяви, че държавният дълг ще надхвърли установения лимит още през първата четвърт на 2006 г.. На 29 декември 2005 г. Джон Сноу отбеляза в писмо до Конгреса, че пределът ще бъде достигнат към средата на февруари, но при вземането на крайни мерки ще може да удържи проблема до средата на март.
Проблемът не толкова страшен, коментират анализатори. Подобна ситуация досега е изниквала нееднократно. В крайна сметка Конгресът повишаваше тавана и до просрочие така не се е стигало. Последният път лимитът беше повишен на 18 ноември 2004 г. от дотогавашните 7.38 трлн. долара до 8.18 трлн. долара - само седмица, след като финансовото ведомство заяви, че е принудено да отложи емитирането на поредните четириседмични държавни ценни книжа, тъй като няма право да надхвърля тавана.
Часове след взимането на решението за увеличението на кредитния таван американският Сенат одобри рамка на бюджета за 2007 г. от 2.8 трилиона долара, като заложеният дефицит е 359 млрд. долара за финансовата година, която ще започне от 1 октомври. Промените отразяват нежеланието сред мнозинството републиканци да правят компромис с бюджета преди изборите, които ще се проведат през ноември.
Повишаването на лимита на федералния дълг е една от най-непопулярните мерки, посочват анализаторите. Демократите се отказаха да гласуват в полза на тази мярка и оставиха решението в ръцете на републиканците, като крайният вот беше 52 на 48 в полза на повишаване на лимита.
Границата на дълга беше увеличена четири пъти по време на мандата на Джордж Буш. Сегашните прогнози са за понататъшно увеличение на задлъжнялостта до 11.5 трилиона долара към 2011 г. Общият обем на този дълг ще бъде 60 на сто от икономиката на САЩ, най-високото ниво от 1955 г. досега.
Започващата седмица ще е бедна на важни икономически новини. Най-вероятно настроенията на пазара ще се формират както и по-рано от очакванията на решенията на FOMC, чието заседание е насрочено за 27-28 март. Средната прогноза на аналитиците показва, че лихвата по федералните фондове ще бъде покачена за 15-ти пореден път с четвърт процент до 4.75 на сто.
Във вторник ще излезе пореден инфлационен отчет за САЩ – индексът на цените на производителите.
Очаква се, че ядрото на показателя ще се понижи за февруари с -0.3 процента, спрямо 0.3 на сто месец по-рано.
В края на седмицата пазарът ще следи отчетът за поръчките за дълготрайни стоки (Durable goods orders), за който се смята, че ще се покачи с 2 процента през февруари, спрямо рекордния спад от -9.9 на сто през първишя месец на годината.
От европейските данни определен интерес ще предизвикат Протоколите от мартенското заседание на Bank of England, когато лихвата по рефинансирането остана непроменена на ниво 4.5 на сто на годишна база.
Не по-малко важни за инвеститорите ще са отчетите за инфлацията във Великобритания и Германия.
Във вторник пазарите в Япония няма да работят заради празника, отбелязващ пролетното равноденствие.