11 Януари 2025, 18:57 Днес (0) | Вчера (1)

Кризата на държавните дългове затруднява растежа на еврозоната

24 Юни 2010 11:48 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Години на стагнация в южна Европа, ръстът на БНП в северна зависи от експорта

Непосредствената заплаха от фалити може да е преминала, но кризата далеч не е свършила за еврозоната, според последния тримесечен доклад на Ernst & Young. Докладът ревизира своята прогноза за икономическия ръст на региона надолу, до 0.8% през тази година и 1.3% за 2011. Нещо повече, ако страните от еврозоната не се заемат сериозно със структурните реформи, които са причината за сериозните предизвикателства пред нея, значително се увеличават рисковете да се реализира „загубено десетилетие”, като в Япония през 90-те години на миналия век , а това важи най-вече за страните от югоизточна Европа.
Имайки предвид още по-драстичните планове за намаляване на дефицитите в Гърция, Испания и Португалия, които бяха допълнително обявени през май, „Европа на двете скорости”, както я нарече предишната ни прогноза от април, сега става още по-видима.  Докато ръстът на БВП в основните страни от еврозоната в северна Европа (Германия, Франция, Холандия и Белгия) се очаква да е в рамките на средно 1.7% годишно за 2010-12, в южна Европа за същия период докладът прогнозира отрицателен ръст от -0.1%.
Резултатът е, че БВП на човек в Гърция ще падне от 89% от средния за еврозоната за  2007 до 83% през 2012. В Испания спадът му ще бъде от 93% от средния за еврозоната, до 88% - сравнителното ниво, което беше постигнато през 1998.
Прогнозата предлага едно сравнително по-оптимистично мнение за Северна Европа, и то главно поради следните две причини. Sтрани като Германия и Холандия имат наистина високо конкурентоспособни икономики, които след години на възходящ  ръст в производителността на труда и нормално увеличение на заплатите, са в добра позиция да се възползват от предимствата на едно стабилно глобално възстановяване.
Според очакванията в доклада, еврото ще падне до 1.05 долара в края на тази година, преди да обърне тренда с признаците на растеж в еврозоната. Ефективно, срещу кошницата от валути, отразяващи търговската структура на еврозоната, това означава, че еврото ще се обезцени с около 20% от своя връх в началото на годината.
Като се вземат предвид прогнозите за слаб икономически ръст и отсъствието на инфлационен натиск, докладът на Ernst & Young изказва мнение, че ЕЦБ ще задържи същите лихвени нива както сега до средата на 2011.
Възстановяването няма да е резултат на бизнес инвестиции. През 2010 г. докладът прогнозира по-нататъшно намаляване на частните инвестиции с 2.8%, след вече резкия им спад с 14% през миналата година. От 2011 г. нататък, прогнозата очертава скромен растеж на бизнес инвестициите, но дори и през 2014 г. не очаква достигане на пред-кризисните стойности.
Според прогнозата на Ernst & Young, еврозоната се нуждае от колосални реформи, с помощта на които да преодолее съществуващите огромни дисбаланси и структурни слабости.  Нещо повече, настоящата криза на правителствените дългове разкри фундаментални пропуски в институциите от еврозоната, за „поправянето” на които е необходима координация на политиките за постигане на по-устойчив паричен съюз.
Независимо от структурните реформи в миналото, установяването на валутен борд и добра финансова политика, която осигури здравословен икономически ръст в годините преди глобалната икономическа криза в края на 2008 г., България отбеляза  5% спад на БВП за 2009 г. и допълнителен спад от 4% на годишна база през първото тримесечие на 2010. Частното потребление остава много слабо, като намалява с 6.8% на годишна база през първо тримесечие на 2010 г., безработицата нараства до 10% и доверието на потребителите спада. И независимо от признаците на леко подобрение в бизнес настроенията, инвестициите през първото тримесечие са с 15.8% надолу в сравнение с предишната година.
Като се вземе предвид слабият старт тази година, БВП през 2010 г. се очаква да продължи да намалява с около 1%, като домакинствата и фирмите остават нащрек, докато не стане ясно дали рецесията е свършила. За 2011, ние предвиждаме скромен ръст от 3.6% преди да се реализира по-силен икономически растеж от около 6% през 2012 г.. Но съществува увеличен риск от факта, че по-строгата фискална политика – която ще последва поради факта, че бюджетният дефицит през 2010 г. приближава  5% от БВП в сравнение с първоначално заложената цел от 0.7% – ще подтиска ръста под тези прогнози, особено като се вземат предвид проблемите в другите части на Европа. Въпреки че ниският дълг на България и валутният борд й дават сравнителна  защита срещу разширяването на кризата от южна Европа, слабата европейска икономика (която поема 60% от експорта на страната) ще оказва влияние върху перспективите й за растеж през следващите няколко години. Независимо че много българи работят в Гърция, Италия и Испания, трудовите възнаграждения (равни на 3.3% от БВП) паднаха с 12% през 2009 г., и се очакват да останат ниски.
Правителството все още се надява, че левът – фиксиран в момента към еврото, ще се присъедини към ERM-II през 2011г., а влизането в еврозоната е поставено като цел за 2012 г. Но като се има предвид текущата дългова криза в Европейския съюз и възможните последствия за бъдещите нови членове (особено за онези, които са демонстрирали проблеми, близки до гръцките, при докладването на точни финансови показатели), по-реалистична дата за окончателното присъединяване към еврото е 2014 г.

А.Г.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив