Стойността на нетните активи на допълнителните пенсионни фондове за деветмесечието на 2003 г. възлиза на 453.5 млн.лв., сочат данните на Комисията за финансов надзор.
В сравнение с януари нарастването на управляваните средства е с около 31%. Само за последното тримесечие ръстът е от 11 на сто.
В момента в страната функционират седем пенсионни дружества, а през август лиценз получи и "ДЗИ-ПО", но все още той не извършва дейност.
Към края на септември в трите вида фонда (универсален, професионален и доброволен) се осигуряват общо 2 177 460 членове. Трябва да се има предвид, че това не означава непременно, че точно толкова българи заделят пари за втора и трета пенсия, тъй като често един и същ човек се води като член на два фонда. От осигуряващите се в частен фонд най-голям е броят в универсалните - 1.5 млн.души, или близо 70%. На второ място са доброволните с дял от 22.83%, а на последно - професионалните - 7.44%. Спрямо последното тримесечие най-значително е нараснал броят на осигурените в универсалните фондове - със 150 хиляди, или 11 на сто, следван от доброволните с 4043 души, или 0.82%, и професионалните с 3589 души, или 2.27 процента.
Най-много активи се управляват в доброволните фондове, като те заемат дял от над 50 на сто от общите, или 228.4 млн.лв. Това е нормално, тъй като от трите вида фондове те съществуват от най-дълго време. Спрямо края на юни те бележат ръст от 6.36%. На второ място са професионалните, където вече са натрупани 131.4 млн. лв., или близо 29%. Нарастването им спрямо второто тримесечие е с 10%. Универсалните държат дял в общите активи на частните фондове от близо 21 на сто, а ръстът им спрямо последните три месеца е най-значителен - 25.56%. Добре известно е, че универсалните фондове са най-динамично развиващите се в страната, тъй като там се осигуряват най-много работещи, при това на млада и средна възраст. Това се доказва и от факта, че от началото на годината активите в тях почти са се удвоили. Лидер по най-много привлечени лица е "Доверие", където са 47.33% от общия брой на осигурените, следван от "Алианц България" с 19.97 процента.
Сметките на надзора показват, че при ефективна годишна доходност от 13.71%, каквато отчитат универсалните фондове, ако едно лице внася по 4.38 лв. всеки месец в продължение на 37 години, ще натрупа по своята партида 46 803.67 лeвa.
Статистиката на надзора показва още, че 88.66% от приходите на пенсионните дружества идват от такси и удръжки. Все още общият финансов резултат на компаниите е отрицателен - към деветмесечието те отчитат загуба от 150 хил. лв. Тенденцията обаче е за намаление, като спадът на загубата към деветмесечието е с 66%. Засега единствено "Алианц България" е на печалба от 1.6 млн.лeвa.