15 Ноември 2024, 22:25 Днес (3) | Вчера (5)

"Алтернативните" инвестиции или фондовете от затворен тип

25 Май 2006 09:55 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

В България също съществуват два такива фонда - инвестиционните дружества "Индустриален фонд" и "Надежда", които са наследници на бивши приватизационни фондове

Понастоящем на пазара излизат отново на мода “алтернативни” инвестиционни инструменти, даващи възможност за по-широко диверсифициране на портфейла, което е несъмнено предимство в сегашните сложни условия. Подобни схеми са ориентирани преди всичко към инвеститорите, опитващи се да осигурят висока доходност по “обходни пътища”. Една от интересните възможности е инвестициите във фондове от затворен тип (сlosed-end funds, CEF), които по мнението на експертите, могат да бъдат препоръчани на инвеститори, стремящи се да поддържат устойчивостта на портфейлите си за сметка на откриване на позиции в разнообразни пазарни сегменти. Инвестиционните дружества (ИД) от затворен тип (closed-end mutual funds) са професионално мениджирани инвестиционни компании много близки по същността си до взаимните фондове. Притежават традиционните характеристики на взаимните фондове като портфейлна диверсификация, експертно управление и икономия от мащаба. В същото време те предлагат на инвеститорите някои преимущества уникални за финансовия свят. Тези дружества предоставят многобройни начини за извличане на печалби от капиталов прираст на акциите в портфейла, дивидентни плащания и най-вече чрез спекулиране на вторичните фондови пазари (т.е. NYSE, AMEX, NASDAQ, БФБ и пр.).

Този тип дружества са листвани на фондовите борси и могат да бъдат купувани и продавани на свободните пазари като акциите на всяко едно публично дружество. Обикновено акциите им се търгуват на цени независещи от нетната стойност на активите (NAV или на български – НСА) в портфейла на дружеството.

Много често инвестиционните дружества от затворен тип струват на борсата по-малко отколкото е счетоводната им стойност и това е феномен който от край време предизвиква дискусии на Wall Street. Няма категоричен отговор защо това е така, но в случая инвеститорите могат само да спечелят получавайки като подарък отстъпка за покупките си. Тези предимства нерядко са предизвиквали интереса на известни инвеститори като Уорън Бъфет и Бенджамин Греъм.

Историята на инвестиционните дружества от затворен тип води началото си от 1893 г. – повече от 30 години преди появата не първите взаимни фондове от отворен тип (стандартните open-end mutual funds) в САЩ. Понастоящем съществуват над 500 ИД от затворен тип, повечето от които датират от преди 50 г. Много често инвеститорите държат акциите си от тези дружества за дълги периоди и дори е обичайно те да се предават от поколение на поколение.

Управляващи дружества (експертния екип който мениджира портфейла и ръководи всички съпътстващи дейности по администрирането на фонда) на ИД от затворен тип често са най-реномираните и опитни инвестиционни компании като Fidelity Investments, JP Morgan Fleming, Oppenheimer, Franklin-Templeton, Paine Webber и др. По време на бичия пазар през 90-те години известни портфейлни мениджъри като Martin Zweig, John Neff, John Templeton, Mark Mobius, Mario Gabelli, Charles Royce и т.н. нерядко са постигали завидна годишна доходност от 100%.

Инвестиционните дружества от затворен тип обслужват инвестиционните преференции на широк кръг инвеститори.

Фонд от затворен тип правно е познат като "затворена компания". Тя е една от 3 основни типа инвестиционни компании, като другите 2 вида са взаимен фонд (mutual fund) и инвестиционен тръст (unit investment trust).

Затворените фондове НЕ предлагат постоянно на публиката първична продажба на акциите си за разлика от отворените фондове. Вместо това, те пласират фиксиран на брой свои акции само веднъж при учредяването си, а впоследствие тези акции могат да се закупят и продадат единствено на фондовите борси.

Котировките на затворените фондове, които се търгуват на вторичните пазари след еднократното първично предлагане, се определят от търсенето и предлагането на свободния пазар и поради това могат да са по-високи или ниски от счетоводната нетна стойност на активите му (NAV).

Акциите на този тип фондове НЕ подлежат на обратно изкупуване, т.е. законът не изисква от тези дружества да предлагат на своите инвеститори възможността да кешират своя дял по всяко време като при отворените дружества. Във връзка с това са възникнали и хибриден тип фондове, познати като интервални фондове (interval funds), които предлагат периодично обратно изкупуване през определени интервали.

Инвестиционните портфейли обикновено са управлявани от т.н. инвестиционни консултанти (investment advisers), регистрирани SEC.

На инвестиционните дружества от затворен тип по закон е разрешено да инвестират по-голяма част от активите си в ниско-ликвидни ценни книжа (такива които не могат да се продадат примерно в рамките на 7 дни). Именно поради тази особеност фондове, целещи да инвестират в нисколиквидни пазари, като нововъзникващите пазари (emerging markets) – са организирани като инвестиционни дружества от затворен тип.

Затворените фондове имат много разновидности. Различават се по инвестиционна стратегия и цели, ниво на риск, волатилност на портфейла, такси и разходи по управлението. Важно е да се отбележи и че просто защото даден фонд се е представил отлично до момента, не означава че бъдещите му резултати ще бъдат толкова успешни и обратно. Във всеки случай е силно препоръчително преди да се вложат пари в някой фонд, да се прочете цялата налична публична информация за него, включително актуалния му проспект.

За да се подсигури защита на инвеститорите, инвестиционните дружества от затворен тип са субект на редица строги законови изисквания. За САЩ те са уредени основно с Investment Company Act of 1940, the Securities Act of 1933 and the Securities Exchange Act of 1934. В България дейността на ИД от затворен тип се урежда със Закона за публично предлагане на ценни книжа, Търговския закон, и Наредбите съответно за изискванията към дейността на инвестиционните дружества, за проспектите при публично предлагане на ценни книжа и разкриване на информация от публичните дружества, за разкриване на дялово участие в публично и инвестиционно дружество, за разрешенията за извършване на дейност като инвестиционно дружество и управляващо дружество.

Структурата на CEF ги прави особено подходящи за инвестиции в нисколиквидни инструменти. Акциите им като правило не могат да бъдат върнати на фонда по желанието на инвеститора. С други думи, за разлика от взаимните фондове, CEF не са задължени да изкупуват обратно акциите си по искане на инвеститора и съответно не обявяват цени за обратно изкупуване.

CEF имат право да инвестират в по-широк кръг неликвидни книжа от взаимните фондове. (За неликвидни, съгласно определението на SEC, се смятат книжа, които не могат да бъдат продадени в течение на седем дни по приблизителна цена, използвана от фонда при изчисляването на NAV.) Затова множество CEF влагат пари в държави, чиито законодателства налагат редица ограничения на чуждите инвестиции в капиталовите пазари (например като Корея), или в сегменти, които традиционно се смятат за неликвидни (например, частни размествания).

Консултантите обаче веднага съветват, че акциите на тези фондове не са за неподготвени вложители и такива, които търсят дългосрочно инвестиране на парите си, а по-скоро за големи играчи, търсещи бързи печалби.

Според Щатския институт на инвестиционните компании взаимните фондове от затворен тип управляват активи в размер на 276 млрд. долара към края на миналата година в САЩ, което е значително по-малко от 9 трлн. долара, управлявани от фондовете от отворен тип.

В България също съществуват два фонда от затворен тип - инвестиционните дружества "Индустриален фонд" и "Надежда". Те са наследници на бивши приватизационни фондове.

Често затворените фондове са сравнявани с холдинговите дружества, търгувани на борсата. Подобно сравнение обаче е безпочвено, тъй като взаимните фондове имат ограничения за своите инвестиции до определен процент от капитала на дадено дружество, докато холдингите могат да притежават и 100% от дадена компания.


Топ 5 на затворените фондове в САЩ по доходност от началото на годината:

 


1. PowerShares Wilder Clean Energy +26.70%

2. Brazil Fund +22.55%

3. PowerShares Dynamic Oil & Gas Svc +22.10%

4. HOLDRS Oil Services +20.89%

5. Latin American Discovery Fund +19.25%

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив