15 Януари 2025, 19:10 Днес (0) | Вчера (0)

Американските банки са заплашени от втора кризисна вълна

23 Юни 2008 15:18 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

При това жертви ще станат не големите кредитни компании, а банки от втория и третия ешелон. Просрочията по автомобилни кредити и строителство в малките финансова компании са достигнали най-високото си ниво от 10 г. насам.

Американската банкова система в скоро време може да бъде подложена на втора кризисна вълна. При това жертви ще станат не големите кредитни компании, а банки от втория и третия ешелон. Тези заключения могат да бъдат направени от последния отчет на американската Федерална корпорация за застраховане на депозитите. Просрочията по автомобилни кредити и строителство в малките финансова компании са достигнали най-високото си ниво от десет години насам.
Както пише Washington Post, според аналитици, основната отговорност за възможни проблеми пред малките банки е повишаващата се безработица, фалити и понижаването на обемите на продажбите на дребно. Средните и малките банки успяха да избегнат кризата, свързана с ипотечното кредитиране, тъй като не се занимаваха с това. За сметка на това тази група финансови компании основно осигурява потребителското кредитиране в САЩ. Заради засилващата се безработица мнозина просто няма да са в състояние да обслужват кредитите си, коментира изданието.
При това именно малките регионални банки издават социални помощи при безработица, а без приток на капитал това ще е силен удар за тях. Тези компании имат малки възможности спрямо акулите от Уолстрийт за екстренно привличане на капитал.
През този месец Федералният резерв на САЩ отне лиценза само на една банка заради влошеното й финансово състояние - Millenium Bankshares of Reston. Но цената на книжата на множество компании от нейния ранг тръгна рязко надолу. Акциите на Virginia Commerce Bank се сринаха с около 50%, понижавайки капитализацията й до $142 млн, което е значително под балансовата й стойност ($175 млн). Книжата на Alliance Bank се понижиха от началото на годината с 45 на сто. Капитализацията на компанията се сви до $18,4 млн. при балансова стойност от $44 млн.
През последните месеци ФБР хвърли над 180 свои агенти (с 50% повече) в разследване на престъпните ипотечни и имотни схеми. Разследвани са над 1400 случая в 19 компании, някои от които огромни като Bear Stearns. От бюрото отказват да посочат коя друга голяма компания може да се окаже на мишената, а шефът му Мюлър държи всички в напрежение - според него се проверяват още и счетоводни измами, търговия с вътрешна информация, прикриване реалната стойност на инвестиционни инструменти, в които са опаковани и ипотечни кредити. Това означава, че на радара на ФБР са инвестиционни банки, хедж фондове, агенции да кредитен рейтинг, брокерски къщи и фирми за дюдилиджънс.
Над 400 играчи на пазара на недвижими имоти в САЩ са били обвинени от март насам в ипотечни измами, включително няколко десетки през миналата седмица, и са произнесени 81 присъди. Това съобщиха Федералното бюро за разследване (ФБР) и Министерството на правосъдието, според които щетите, нанесени на собственици на жилища и американци, взели ипотечни кредити, надхвърля $1 милиард.
"Ипотечните измами представляват значителна заплаха за нашата икономика, за стабилността на жилищния пазар и за спокойствието на милиони американски собственици на имоти", заяви зам.-министърът на правосъдието Марк Филип при обявяването на резултатите от операция "Лоша ипотека", продължила над 100 дни.
Само в началото на миналата седмица бяха арестувани близо 60 души от всякакви звена в ипотечната индустрия. Операцията на ФБР и правосъдното министерство е била фокусирана основно върху измами при отпускане на кредити, криминални схеми за необслужвани ипотеки и фалшификации при обявяване на банкрут. Общият брой на делата, образувани покрай разследването, е 144, включително в Чикаго, Маями, Хюстън.
Причината за намесата на ФБР е експлозивно растящият брой на измами в този сектор. Според финансовото министерство на САЩ, през 2007 г. банките са съобщили за близо 53 хиляди случая на измами. Това е значителен ръст спрямо 2006 г., когато е имало 37 хиляди случая, и несравнимо повече от 2000 - 2001 г., когато броят на измамите е бил 10 пъти по-малък. При това трябва да се има предвид, че данните за 2007 г. са засечени към края на финансовата година в САЩ, който е 30 септември. През есента и пролетта продължиха да идват още и още лоши новини от ипотечния пазар, така че може да се предполага, че случаите на измами са значително повече.
Десетте най-проблемни щата в Америка са Калифорния, Колорадо, Тексас, Минесота, Мичиган, Илинойс, Охайо, Ню Йорк, Джорджия и Флорида.
Любопитно е, че няколко случая на разследване на наркопрестъпления или организирана престъпност са отвели до дела за ипотечни измами, защото се оказало, че през подобни схеми много удобно се перат пари.

ММ

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9090
GBP 2.4796 2.4887 2.3204
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив