16 Ноември 2024, 13:22 Днес (0) | Вчера (3)

В света на автомобилите

25 Януари 2007 10:45 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

От 8 до 22 януари в люлката на американското автомобилостроене бяха представени премиерите на повече от 60 модела марки от цял свят, показани бяха десетки нови разработки, технологии и прототипи

Приключи първото за годината и най-голямо в света автомобилно изложение – това в Детройт. От 8 до 22 януари в люлката на американското автомобилостроене бяха представени премиерите на повече от 60 модела марки от цял свят, показани бяха десетки нови разработки, технологии и прототипи. Че има криза бранша личи ясно от това, че Ford пуска компактен автомобил, което е малко необичайно за американския пазар и за вкусовете на американците. В Детройт компанията представи модела си Focus, на който се възлагат големи надежди за връщане на изгубените позиции на пазара.
Дори и американците вече обръщат внимание на разхода на гориво, което през последните години накара мнозина от тях да се преориентират към по-икономичните модели, основно азиатски. Същата тенденция – с акцент върху икономичността на автомобилите, се забелязва и при другия голям американски производител – General Motors. Шефът на компанията Рик Уогънър - “Ние драстично ще увеличим усилията си за намиране на алтернатива на традиционните горива на минерална основа, например - за пускането в серийно производство на двигатели, работещи с етанол. Друго направление, по което работим, е развитието на концепцията за електрически задвижвани автомобили.”
Електромобилът е залегнал като приоритет в политиката на General Motors.
Все още най-големият производител на автомобили в света представи в Детройт прототип на концепцията Volt – един хибриден автомобил с литиево-йонни акумулатори и 3-цилиндров двигател с вътрешно горене. Интересното при него е, че този двигател може да работи с различни видове гориво. Но още по-интересното е свързано с хибридната връзка на тази кола – ако човек изминава около 30 км дневно напр. от дома до работата си и обратно той може да пътува изцяло само в електрически режим – на акумулатори и без помощта на основния двигател.
Пазарът на хибридни автомобили в САЩ непрекъснато расте. Сега водещата позиция се заема от Toyota, която със своя хибриден модел Prius направи истински удар в Америка. След преориентирането и на други големи компании към новите технологии обаче се очаква конкуренцията да се ожесточава. Изцяло поглед към новите технологии са обърнали и традиционно силните германски производители. За разлика от американските си конкуренти германците успяха да реализират през 2006 година печалба от 6 % на северноамериканския пазар. Германските компании от автомобилния бранш отдавна са заложили като приоритет в политиката си усъвършенстването на енергоспестяващите технологии. Сега в Детройт в центъра на представянето на Mercedes бяха решенията Bluetec Hybrid, което е алтернатива на дизеловите двигатели, и новият икономичен малък градски автомобил Smart. И все пак не всичко се върти около икономията на гориво, както увери шефът на DaimlerChrysler Дитер Цече при представянето на новия луксозен кабриолет на компанията - “Ние се постарахме да създадем един автомобил, който да бъде оценен от нашите почитатели и фенове. Построихме кола, за която човек може да си мечтае.”
Тази кола-мечта се нарича Ocean Drive, построена е върху платформата на S-класата. Свой луксозен кабриолет представи в Детройт също и BMV. Новата “тройка” е снабдена с порив от олекотена стомана, който улеснява ежедневната му употреба.
Volkswagen представи в Детройт новия си офроуд модел Tiguan.
Колата на бъдещето няма да се нуждае нито от бензин,   нито от дизелово гориво. Под предния си капак тя ще има електромотор, който ще се задвижва от нещо като мини-електроцентрала, монтирана в него. Вероятно се досещате, че този автомобил ще изпуска нула вредни емисии в атмосферата.
Как може да функционира един такъв двигател на бъдещето, това е открил още през далечната 1838 година германският химик Кристиян Фридрих Шьонбайн. Между две метални плочки, свързани с електропроводи (електроди) той поставил много тънко навлажнено метално фолио (мембрана). Представете си го като сандвич от две филийки хляб за тостер с тънко парче кашкавал между тях. Приблизително толкова голямо изглежда и в действителност цялото това нещо. А сега си го представете мултиплицирано няколко пъти – поредица от такива устройства, свързани във верига помежду си.
Принципът на действие на тази технология е следният – щом към електродите бъде подаден водород от резервоара на колата и кислород директно от въздуха, между тях автоматично започва химическа реакция. Тя произвежда електричество, с което се задвижва електромоторът. Единственият отпадъчен продукт от тази реакция са водните пари, което означава, че от ауспуха излизат пари, които са напълно безвредни. Експертите наричат тази мини-електроцентрала с фолио “клетка”, работеща с водород, а цялата конфигурация - “горивна клетка”.
Докато германските автомобилни фирми се гордеят, че вече имат прототипи, които обаче са безбожно скъпи, японците от Honda подготвят големия си удар. Те твърдят, че още през следващата година ще пуснат на пазара първата серийно произвеждана кола с горивна клетка – най-напред в Япония и САЩ. Все още не е много ясно, дали колата ще става за ежедневна употреба и на цена под 50 000 долара. Също толкова неясно е, къде ще зареждат те водород, необходим за работата на горивната им клетка, тъй като все още няма, така да кажем “бензиностанции” за водород.
Но преди всичко пускането в серийно производство на автомобили с горивна клетка изисква преодоляването на някои технически недостатъци. Основният от тях е свързан с факта, че горивната клетка произвежда много повече топлина, отколкото традиционните двигатели с вътрешно горене. Това означава, че при движение с висока скорост, напр. Над 140 км/ч по автомагистрала, когато автомобилът изкачва височини или има прикачено ремарке или каравана, температурата в горивната клетка се повишава драстично.
Особено силно изразен е този проблем при каране в летните горещини. Високата температура в горивната клетка често води до повреда на мембраната, т.е. фолиото между металните плочки, което означава и отказ на двигателя. Решението е, мембраната да бъде свързана със собствена охлаждаща система, която да я поддържа винаги влажна. При 80 градуса по целзий обаче водата започва да се изпарява, а сухата мембрана е негодна да осигурява работа на “горивната клетка”, с което спира и подаването на ток към електромотора.
Решението на проблема изглежда се е удало на инженерите от Volkswagen, които след 7-години усилен труд са успели да създадат горивна клетка, която работи в температурен режим до 120 градуса по целзий. Така е наречена тя – “високотемпературна горивна клетка”.
Така за първи път е достигната скорост от 190 км/ч при автомобил, задвижван с електричество. Освен това той тегли с лекота всякакви ремаркета и преодолява без трудности стръмни изкачвания. Тайната се състои в изцяло нов тип мембрана, която се справя и без вода. Фолиото е заменено с течност на основата на фосфорната киселина, която има значително по-висока точка на кипене от водата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив