15 Ноември 2024, 08:45 Днес (0) | Вчера (5)

Данъчните промени ще сринат пенсионното осигуряване

20 Май 2005 09:12 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Браншът поиска 7% вноска в универсалните фондове през 2008 година

Подготвяните промени в Закона за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ) и в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), приети от Министерския съвет миналата седмица, могат да доведат до края на допълнителното пенсионно осигуряване у нас. Това алармира София Христова, изпълнителен директор на ПОД "Алианц България", председател на Комитета по нормативно-правни въпроси и член на Управителния съвет на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО). Силното ограничаване на данъчните преференции за доброволното пенсионното осигуряване в ЗОДФЛ ще доведе до сериозни сътресения в триколонната осигурителна система у нас. Това противоречи на една от целите на пенсионната реформа - да се стимулира допълнителното пенсионно осигуряване, подчерта Христова. Промените предвиждат данъчното облекчение да е до определена твърда сума, а не както досега процент от доходите. Така една голяма група хора ще бъдат обречени на ниски доходи след своето пенсиониране, смятат осигурителите.
В действащия закон личната вноска за доброволно пенсионно осигуряване се приспада от облагаемия месечен доход, ако е в размер до 10% от него. Според проектопромените занапред от данъци ще се освобождават само 50 лева месечно от направената вноска. Това намалява стимулите за участие в доброволните пенсионни фондове. В резултат хората, родени преди 1959 г., които не се осигуряват в универсалните фондове, ще получават много ниски доходи след пенсионирането си, категорични са от БАДДПО. Законът създава условия и за различно третиране на данъчните субекти. Право на данъчни преференции няма да имат едноличните търговци и хората, практикуващи свободни професии.
Друга подготвяна промяна предвижда да не се освобождават от данъци акумулираните от пенсионните дружества резерви за гарантиране на минималната доходност. При сега действащите разпоредби тези средства се приспадаха от приходите на дружествата преди данъчното облагане.
От предложените промени в закона за корпоративното облагане пък не става ясно какво точно представляват работодателските вноски, подчертаха осигурителите. Те обясниха, че вноските ще се третират като социални разходи на работодателя, които се облагат с 20% налог. Според сега действащия закон, ако правените от фирмата осигурителни вноски за работниците са персонифицирани, се приспадат от данъчната основа. В проектопромените изобщо не се споменава за облагане на натрупаните суми в пенсионни фондове при тяхното изтегляне.
"Едва ли ще стигне времето подготвените изменения да бъдат гласувани от това Народно събрание. Но за нас е много притеснителна промяната на философията в тези закони", заяви София Христова. Според осигурителите на практика тоталната подмяна на пенсионния модел с ограничаването на данъчните преференции ще доведе не само до недоверие в пенсионната система и много сериозен срив, но дори до спиране дейността на третия стълб. "Подготвяното данъчно облекчение се отнася не само за доброволното пенсионно осигуряване, но и за застраховките "Живот". Това дава повод за сериозни опасения за бъдещата дейност на този бизнес. Ето защо БАДДПО ще даде изключително негативно становище по промените, които са ни предоставени за съгласуване", посочи още Христова. От БАДДПО поискаха вноската в универсалните фондове през 2008 г. да бъде 7%. В момента тя е 3 на сто, а през 2007 г. ще е 5%. Очакванията на бранша са в края на 2005 г. активите на пенсионните фондове да достигнат 1 млрд. лева, а към 2010 г. - 4 млрд. лева. До края на тази година пък може да има нови 640 000 осигурени в третия пенсионен стълб, ако се вземе предвид фактът, че през 2004-та ръстът на броя на пенсионноосигурените е 18.5 на сто.
За първите три месеца на годината асоциацията отчете 860 млн. лв. активи на дружествата (което е 73 млн. лв. ръст спрямо същия период на 2004 г.) и увеличение от 56 000 на броя на осигурените лица.
Редовното годишно Общо събрание на асоциацията избра за нови членове на УС на БАДДПО Милен Марков - изп. директор на ПОАД "ЦКБ - Сила", и Станислав Димитров - изп. директор на ПОК "ДСК - Родина".

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8400
GBP 2.4796 2.4887 2.3447
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив