20 Януари 2025, 12:24 Днес (0) | Вчера (0)

ЕС готви единен застрахователен мегарегулатор

07 Март 2005 12:54 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Германия смята, че е крайно необходимо да се създаде единна система за финансов надзор върху трансграничните операции на банковите и застрахователните компании

Германия призовава Европейския съюз да бъде създаден единен регулатор на застрахователната и банковата дейност в Обединена Европа.
Предложението ще бъде внесено на 22 март по време на заседанието на Съвета на министрите на външните работи на страните-членки на организацията, предаде BI Daily news.
Германия смята, че е крайно необходимо да се създаде единна система за финансов надзор върху трансграничните операции на банковите и застрахователните компании.
"Интегрираният финансов пазар се нуждае и от интегриран финансов надзор ", - се посочва в документа на германската страна, публикуван в The Wall Street Journal.
Според замисъла контролът върху вътрешния пазар остава в компетенциите на националните регулатори.
Доскоро за необходимостта от създаването на мегарегулатор, не мислеше никой. Главната причина, която накара Германия да излезе с подобно предложение е скандалът с американската Citigroup.
На 2 август Citigroup за две минути продаде на 11 европейски пазара 200 вида облигации на стойност EUR11.8 млрд. ($14.4 млрд. по тогавашния курс), а след половин час е изкупила обратно силно поевтинелите книжа за EUR3.8 млрд. ($4.6 млрд.), заработвайки по този начин между EUR10 млн. до EUR30 млн. ($12.2-36.5 млн.) за сметка на други участници на пазара.
На 7 февруари в прокуратурата на Франкфурт - финансовата столица на Еврозоната беше предадено делото за скандална сделка на лидера в световните финанси - Citigroup на европейския дългов пазар.
Финансовият регулатор на Германия квалифицира операциите на Citigroup като "криминални". Според регулатора, Citigroup е манипулирала пазара.
Засега се пазят в тайна броят на субектите по делото, както и не се споменава дали става дума и за други компании.
Сътрудниците на Citigroup, участвали в скандалната сделка са заплашени с глоби и затвор до пет години, тъй като немското законодателство постановява приоритета на отговорността на физическите лица, а не на компаниите.
"Разочаровани сме, че BaFin (немският регулатор на финансовите пазари) се е обърнала на прокуратурата със запитване за възможностите за възбуждане на криминално дело, но въпреки това ще сътрудничим на властите", заяви пресаташето на Citigroup Даниел Нунан.
Citigroup вече на няколко пъти се наложи да регулира поредица от скандали, но никога досега към нейни сътрудници не беше повдигано обвинение към криминални деяния, припомня изданието.
Другата основна причина за предложението е възможното поглъщане на Лондонската фондова борса (LSE), която засега води неуспешни преговори с немската Deutsche Boerse и холандската Euronext, което кара властите да се замислят, кой може да бъде безпристрастен регулатор на европейския фондов пазар.
"Стигнахме до единно мнение по въпроса, кои сделки са незаконни, но не сме състояние при сегашното положение да изработим правила, как точно трябва да бъде проведено едно разследване и кое наказание е адекватно за дадено нарушение ", - коментира Тим Плуз, партньор в лондонската юридическа фирма Clifford Chance.
Слес като BaFin предаде делото Citigroup в прокуратурата, Перванш Бер, председател на Комитета по икономика и парично-валутно регулиране към Европарламента, призова ЕС да бъде създаден единен финансов регулатор.
Чарли Макрийви, еврокомисар , отговарящ за създаването на единен пазар, коментира, че би бил заинтригуван да обсъди подобно предложение, като все пак посочва, че създаването на единен надзор към момента изглежда малко вероятно.
Противници на предложението са и националните регулиращи органи, като при това идеята се усложнява допълнително и от различията н правните системи и традициите.
Впрочем, Германия сама разбира, че не може да очаква безусловна подкрепа на предложението си.
"Преди да се започне обсъждането на това, как ще работи системата на единен европейски надзор, е необходимо да се получи принципното съгласие на членовете на ЕС", се посочва в прессъобщение на Министерството на финансите на Германия.
В документа, подготвен от Германия, се посочват пет области, върху които ще се разпростират компетенциите на единния регулатор: единни стандарти за продуктите, които се предлагат на общия европейски пазар, единни стандарти за инвестиционните и взаимните фондове, определяне на ситуациите, представляващи заплаха за стабилността на пазара, създаване на трансевропейска пазарна инфраструктура.
"Предложението на Германия е още едно потвърждение на прогнозата, че ни очаква изключителна концентрация. Всички разбират, че неизбежно ще стигнем до създаването на европейска SEC. Въпросът е кога ще се случи това и от какво конкретно ще бъде продиктувано", коментира пред изданието Рубен Лий, управляващ директор в британската консултантска компания Oxford Finance Group.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив