17 Ноември 2024, 10:00 Днес (0) | Вчера (0)

Експерти препоръчват по-гъвкав пазар на труда

06 Юли 2008 17:11 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

България и Румъния са на последно място в ЕС по ефективност на държавното управление

Предизборният популизъм и спирането на реформите са актуални рискове за българската икономика, наред със световната финансова криза и цената на петрола. Това е посочено в доклад на Световната банка, представен на  конференция за състоянието на икономиката н средата на 2008 година, организирана от института „Отворено общество“.
Експертите на международната институция отчитат като неблагоприятни фактори забавянето на здравната реформа и заплащането в държавния сектор. Те препоръчват продължаване на данъчно-осигурителната реформа ,насочена към по-ниско данъчно облагане, ускоряване на темповете на структурните реформи, подобрявана на бизнес средата, запазване на икономическата стабилност и валутния борд и подготовка за влизане в еврозоната..
Оценките на Световната банка поставят България и Румъния на последно място в ЕС по ефективност на държавното управление. Страната ни се представя особено зле в категориите „върховенство на закона“ и „контрол върху корупцията“. В доклада на СБ е записано, че са нужни и институционални реформи – в МВР, администрацията и съдебната власт, по-гъвкав пазар на труда и подобряване на образователната система, съкращаване на излишните чиновници и другите заети в държавния сектор.
Според икономиста Георги Прохаски, инфлационният скок от миналата година не може да се повтори, а тази година в условията на валутен борд и добра земеделска реколта не е възможна двуцифрена инфлация. Сходно мнение изрази старши експертът от „Отворено общество“ Георги Ангелов, който прогнозира инфлация най-много 9%.
Храните и свързаните с тях услуги са основен източник на инфлация, но в последните месеци инфлация генерират и повишаването на цените на горивата, и акцизът на цигарите. Поскъпването на електроенергията също ще допринесе за увеличаване на инфлацията. 35,5 на сто от разходите на домакинствата са за храна, напитки, алкохол и цигари.
Според Ангелов, бюджетният излишък на страната се развива по-добре отвсякога. За първите четири месеца преизпълнението на бюджета е повече, отколкото в края на миналите години. Това е в резултат от ниските 10 процентови данъчни ставки, които насърчават плащането, смята икономистът
Безработицата в България продължава да намалява умерено и през май достигна 6%, което е най-ниското равнище, отчитано някога, сочи Георги Ангелов в доклада си “Macro Watch“ за състоянието на икономиката. Според доклада заетостта нараства, но България все още е далече от целта 70% заетост. В момента имаме около 62% заетост. Проблемът с недостига на работна сила в предприятията става все по-голям, заяви Ангелов. Има работни места за образовани и квалифицирани хора, но няма вече такива кадри, отбеляза икономистът. Има конкуренция между работодателите, а това води до ръст на разходите. Разходите за труд в момента растат заедно с производителността на труда.
Дефицитът на образовани и квалифицирани работници и служители е сред основните предизвикателства пред българската икономика, е посочено в доклада. Препоръките на експертите са пазарът на труда да стане по-гъвкав, да се намали данъчно-осигурителното бреме, да се работи за намаляване на броя на отпадащите от училище, да се подобри качеството на средното образование.
БВП за първото тримесечие е 7 процента, което е най-високото ниво от 1998 г., когато имаше настъпи възстановяване от кризата през 1996-97 година, каза Георги Ангелов. Увеличават се инвестициите, второ тримесечие износът насраства повече от вноса, земеделието обаче продължава да отчита спад и произвежда под 5 на сто от БВП. България има най-нисък БВП на глава от населението сред страните от ЕС.
ххх

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив