11 Януари 2025, 17:48 Днес (0) | Вчера (1)

Разкриването на информация на украинския застрахователен пазар е неудовлетворително

24 Юни 2010 11:56 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Публичната информация е крайно недостатъчна за вземането на обосновани икономически решения, твърди проучване на рейтинговата агенция „Експерт-Рейтинг“

Както показва поредното проучване на рейтинговата агенция „Експерт-Рейтинг“, насочено към изясняване на нивото на прозрачност при бизнеса на компаниите от застрахователния сектор на Украйна, регулярното разкриване на финансова и корпоративна информация е крайно неудовлетворително.
Публичната информация е крайно недостатъчна за вземането на обосновани икономически решения, твърди главният финансов аналитик на агенцията Виталий Шапран.
Застрахователите не само не използват регулярна финансова корпоративна информация при продажбите си, но често скриват реалните си акционери, „забравят“ да изпълняват изискванията на регулатора за разкриване на информация или я използват формално и избирателно, пише електронното издание in-sure.ru.
90 на сто от големите застрахователи в Украйна привличайки клиенти залагат на ниската застрахователна култура на потребителите, акцентирайки върху вербалната реклама и нискокачествен PR. В крайна сметка заради това конкуренцията в застрахователния сектор се свежда до размера на рекламните бюджети на отделните дружества. В страната напълно отсъства публична система от ориентири, която би помогнала на потребителите при рационален избор на застраховател, коментира  Шапран.
Игнорирайки нормите на деловата етика и използвайки финансовата неграмотност на населението, както и слабата информираност на корпоративните клиенти, топ-мениджърите на 99% от застрахователните компании в Украйна са отрязали пред себе си достъпа до фондовия пазар като към източник на капитал.
В дългосрочна перспектива това ще доведе до сериозни катаклизми и преобладаващо присъствие на чужди играчи на пазара.
Пред анализаторите взели участие в проучването са били поставени две основни задачи – да определят нивото на разкриваане на регулярна и специфична информация от страна на компаниите не само от позицията на минималните изисквания на регулатора, колкото до информация, чиито анализ е важен за приемане на решение от страна на потребителите. Втората задача е да се проучи дълбочината на разкриването на информация пред потенциалните инвеститори и миноритарни акционери, от което да стане ясно какви са шансовете да се получи достъп до пазара на капитали извън границите на операциите по сливане и придобиване (M&A).
Колкото и да звучи парадоксално тези две задачи са от интерес на самите застрахователи, тъй като какво е по-важно за самите тях от осигуряването на ръста на бизнеса и достъп до нови източници на капитал?
При проучването са били подбрани компании от рисковия сегмент, игнорирайки животозастраховането, тъй като обемът му не е съществен и засега не оказва системно влияние върху пазара в страната като цяло.

Анализираните елементи

- наличие на информация в националната система за разкриване на информация на специализиран сайт (www.smida.gov.ua);
- адекватност на информацията за акционерите;
- наличие на годишен финансов отчет за 2009 година на WEB-сайта на самата компания;
- разкриване на информация за обема на бизнеса;
- разкриване на информация за печалбите и загубите за 2009 г.;
- разкриване на информация за качеството на активите;
- регулярно разкриване на финансова информация на WEB-сайта компанията;
качество на последния публикуван годишен финансов отчет.

Проучването се натъква на парадоксални неща. Анализ за качеството на управлението, системата за възнагражденията на топ-мениджмънта или анализ на кредитния риск не е публикувала нито една компания.
Въпреки съществуващите нормативно изисквания за разкриване на информация в закона за Акционерните дружества и за Емитентите на ценни книжа компаниите масово не са разкривали информация или ако са го правели то е било на ниско ниво.
Отчети на всяко тримесечие и на края на годината трябва да предоставят застрахователи, където в уставния капитал има над 25% акции собственост на държавата, както и емитентите на облигации и ипотечни сертификати. Останалите компании от сектора трябва да предоставят информация ежегодно до 30 април следходната година. Регулаторът е поставил и изисквания за разкриване на „специфична информация за емитента“.
От 25-те най-големи застрахователни компании в Украйна десет са оценени изключително високо за разкриване на информация в националния сайт  smida.gov.ua. Това са ОРАНТА, Просто-страхование, Дженерали Гарант, Краина, Универсальная, УПСК и ИНГО Украина. За сметка на това останалите получават най-ниска оценка, тъй като не са публикували финансови отчети, актуално състояние на собствеността в тях и т.н.
Най-зле е било положението в АО СК „Провидна“. Компанията не е публикувала финансови отчети, на за сметка на това само за първите два месеца на 2010 година е пуснала четири съобщения за промяна в съставя на ръководството си.
Според анализа безспорно това е важна информация, но както посочва изданието е твърде странна избирателността на новините, които се пускат в медиите.
Прави впечатление че сред нарушителите са големи чужди играчи.
PZU е престанала да обявява каквато и да е информация още от септември миналата година.
Видни нарушители на украинските норми са още АХА, Uniqa, Украинска застрахователна група, Алфа-застраховане и т.н.
От проучването става ясно и че сред десет компании от ТОП-25 разкриването на информация за собствениците изобщо не може да се нарече адекватна.
Например за СК „Омега“ изобщо не може да се нова информация за акционерите. В публикувана информация от 2008 година ставя ясно, че сред учредителите преобладават индустриални компании, свързани с холдинга на братя Живааго (преди две години името им се спрягаше за новия собственик на „Кремиковци“). Но на сайта на самата компания няма и дума за акционерите.
За НАСК „ОРАНТА“ при различни източници информацията за собствениците се разминава. Единствено ясно е че казахската БТА банк контролира 30,39% от капитала.
Още по фрапиращ е случаят с „QBE Украина“. Според националната информационна система „QBE Украина“ изобщо не се отнася към международната група QBE, която работи и у нас, или във всеки случай не се контролира от нея. Според официалните данни 50 на сто от акциите са под контрола на физически лица, украински граждани. Други 49% от акциите се държат от компанията „Универсал Мениджмънт Лимитид“ чиято принадлежност към QBE не е установена.
От всичко това „Експерт-Рейтинг“ прави печално заключение. Дори и заелите първата петица по ниво на прозрачност далеч не са разкривали достатъчно информация, която е необходима за вземането на информирано решение от страна на клиентите.
От проучването става ясно, че регулаторът трябва да предприеме сериозни мерки за подобряване на осведомеността на клиентите при избор на застраховател. Ако този проблем се игнорира, по думите на  Шапран, в дългосрочен период на застрахователния пазар могат със сигурност да се очакват катаклизми, свързани с фалити на застрахователи, които са били оценявани от клиентите високо именно заради липса на информация. Ако това се случи, доверието към застрахователния пазар ще се срине и ще удари по играчите в него.

БР

 

 


Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив