19 Януари 2025, 11:17 Днес (0) | Вчера (0)

САЩ се върнаха в голямата игра на дълговия пазар

17 Февруари 2006 09:14 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Американското финансово Министерство издаде 30-годишни облигации на стойност $14 млрд.

Министерството на финансите на САЩ върнаха на глобалния дългов пазар един от най-важните ориентири – 30-годишни облигации, които не беше издавало от 2001 година, коментира Financial Times.

Инвеститорите посрещнаха емисията за $14 млрд. с възторг – търсенето надхвърли предлагането с 2.05 пъти.

Доходността при емитирането на книжата достигна4.53% (спрямо 5.38% по 30-годишните облигации, издадени през август 2001 година и 4.66% по двугодишните облигации, традиционно имащи по-ниска доходност от книжата с по-голям матуритет).

Емисията премина значително по-добре от очакванията на Wall Street. Прекалено много време мина от последната подобна емисия, а пазарът се нуждае от дългосрочни активи” – коментира пред изданието директорът на департамента по лихвите в Barclays Capital Джон Робъртс.

От своя страна аналитикът от Bear Stearns Дейвид Бобърски коментира, че от 2001 година насам сделките с 30-годишни облигации са намалели драстично, но интересът към последната емисия доказва, че тези книжа могат да си върнат ролята, която играеха в миналото.

Американското финансово ведомство прекрати издаването на популярните сред инвестиционната общност, но скъпи за обслужване 30-годишни книжа през октомври 2001 година, тъй като тогава финансовото състояние на страната се стабилизира – съществуваше бюджетен излишък, държавният дълг се понижаваше и т.н.

Нещата се промениха рязко през 2002 г., когато бюджетните разходи започнаха да надвишават приходите. През 2004 година дефицитът достигна рекордната стойност от $412.5 млрд., а през 2005 г. — $318 млрд. За финансирането му отново потрябваха “дълги” пари.

Интерес към 30-годишните книжа проявяват взаимни и хеджфондове, но изключително голямото търсене е от страна на пенсионните фондове, които се нуждаят от инструменти с малък риск и дълъг срок на съществуване.

Тези очаквания бяха напълно оправдани и този път – 65.4% от новата емисия 30-годишни книжа бяха изкупени именно от пенсионни фондове и някои Централни банки.

Застрахователните компании и пенсионните фондове, които не участваха в аукциона, ще искат да вложат в тези книжа на всяка цена. Ако в портфейлите им няма от тези облигации, много е висока вероятността резултатите им да бъдат под средните за пазара” – коментира Джералд Лукас от Bank of America.

В очакване на връщането на 30-годишните облигации на пазара инвеститорите цяла седмица бяха сякаш са на стероиди. След тази емисия падна доходността на други държавни облигации.

Миналата година беше рекордна на пазара на дългови книжа, след като редица водещи икономики емитираха 50-годишни облигации, за да финансират пенсионните си задължения.

През януари тази година компанията Japan Expressway Holding, която управлява пътната мрежа в Япония и е подкрепяна от правителството, емитира 50-годишни облигации. Това са дълговите книжа с фиксирана доходност най-дълъг срок издавани досега в страната.

Емисията на японската компания е поредната стъпка в развитието на супер дългите дългови финансови инструменти, коментира Financial Times.

През миналата година Франция и Великобритания станаха първите европейски държави от десетилетия, които емитираха 50-годишни облигации.

Japan Expressway Holding издаде 50-годишни облигации с обем 30 млрд. йени с доходност равна на 2.997% годишно. Компания издаде и 30-годишни облигации на стойност 70 млрд. йени и доходност 2.707% на год., както и емисия 10-годишни книжа за 30 млрд. йени с купон в размер на 1.641%.

Франция обяви в края на февруари миналата година, че планира да продаде 50-годишни облигации през следващата седмица на стойност 3 млрд. евро.

С тази стъпка Париж стана първи от групата на седемте индустриално най-развити държави в света, която ще направи подобна стъпка. Идеята за емитиране на дългови книжа с половинвековен матуритет е продиктувана от нарастващото търсене от страна на пенсионните фондове на дългосрочни ценни книжа.

Посредници по сделката за книжата бяха френската BNP Paribas SA, Deutsche Bank AG, Barclays Capital и HSBC Holding Plc.

Растящата продължителност на живота на европейците налага все повече да се удължават задълженията на държавата пред пенсионните фондове.

Според анализатори рекордно ниската доходност по дългосрочните европейски дългови книжа ще позволи на Франция да заеме евтини средства за финансиране на бюджетния дефицит на страната, който през тази година ще достигне 45 млрд. евро, През март 2005 година Великобритания и Германия съобщиха, че ще последват хода на Франция и да емитират 50 годишни облигации.

Великобритания не е емитирала дългови инструменти с толкова дългосрочен матуритет, с изключение на периода от Първата световна война, когато бяха продадени "вечни" ДЦК без фиксиран падеж за 3 млрд. паунда.

В момента най-дългосрочните британски правителствени облигации, които се търгуват са с 30 годишен матуритет. Германското правителство пък планира да проучи перспективите за емисия 50 годишни облигации.

Аналитикът от JP Morgan Акихико Йокойама отбелязва, че “необходимостта от издаването на дългови книжа с голям матуритет е необходимо за уравновесяване на пенсионните задължения. Темата става все по-актуална по целия свят и в този смисъл Токио очевидно изостава”.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив