30 Септември 2024, 08:28 Днес (0) | Вчера (1)

12 г. политиците нямат власт над парите

02 Юли 2009 11:46 ikonomika.org по статията работи: 1
A+ A-

Отнета им бе по време на тежка криза, принудени бяха да правят реформи

Като една от най-радикалните и успешни реформи в България определят въвеждането на валутен борд независимите икономисти от групата Macro Watch*, създадена по инициатива на Институт „Отворено общество” – София. “Валутният борд се ползва с подкрепата на българските граждани и бизнес и трябва да бъде запазен”, смята Георги Ганев от Център за либерални стратегии
Преди въвеждането му на 1 юли 1997 г. инфлацията в България имаше двуцифрени и трицифрени нива. За няколко месеца през 1996-1997 г. тя достигна до хиперинфлация, надхвърляйки 1000 процента. Вместо необходимите реформи, прeз първата половина на 90-те години се печатаха пари за попълване на бюджетните дефицити. По този начин се обезценяваше стойността на парите и се топяха спестяванията на населението. Икономиката беше в постоянен спад и стагнация, чуждите инвестиции бяха рядкост, а целият държавен сектор на икономиката и банковата система бяха губещи и постоянно на ръба на фалита. Закономерно, негативните натрупвания доведоха до големия крах през 1996-1997 г., при който почти цялата банкова система фалира, левът се обезцени драстично, а икономиката се сви с над 20% за няколко тримесечия.

Инфлация в края на годината


Едва при тази тежка криза стана възможно да се забрани на политическата власт да манипулира парите и да генерира инфлация. Това беше постигнато чрез въвеждането на валутния борд, при който левове могат да се издават само ако са покрити изцяло с валутни резерви при строго фиксиран курс. Валутният борд забрани печатането на пари за финансиране на бюджетни дефицити и стимулира политиците да започнат отдавна отлаганите реформи.
Съвсем закономерно, според икономистите от Macro Watch, именно за 12-те години на валутен борд, българската икономика преживя един от най-дългите периоди на растеж, висок приток на чужди капитали, стабилност и конвертируемост на българския лев и постепенно увеличаване на заетостта. В същото време, държавният дълг се стопи от рекордно високи до рекордно ниски нива.
Всичко това спечели доверието на българските граждани, като направи валутния борд една от най-подкрепяните институции в страната - с над 55% подкрепа и едва 15% противници. Валутният борд е доказателство, че когато една реформа се направи добре, тя печели обществена подкрепа, убедени са икономистите от Macro Watch. “Това не е нещо лошо за „нас”, наложено по необходимост „отвън”. Валутният борд е лош за политиците, но добър за гражданите и икономиката”, казва Лъчезар Богданов от Industry Watch.
Сегашната световна криза доведе до първата рецесия в България от въвеждането на валутен борд насам. Спадът на данъчните приходи през първите няколко месеца на годината постоянно се задълбочава, като при ДДС намалението на приходите е 38% през април. „Необходими са мерки за овладяване на държавните разходи така че да се избегне бюджетен дефицит”, предупреждава Георги Ангелов от Институт “Отворено общество”- София, като напомня, че страните с най-висок бюджетен дефицит в Източна Европа са най-силно засегнати от кризата и сега дори подкрепата на МВФ трудно може да ги извади от тежката ситуация, в която сами са се поставили чрез неразумно харчене.

*Macrо Watch е инициатива на Институт “Отворено общество” – София, чиято цел е периодично да анализира икономическата ситуация и рисковете пред страната.

ЧХ

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

За да направиш балансиран бюджет трябва не само да не си корумпиран, не само да си отворен към новото и да отстояваш твърдо избраната линия но и да си компетентен - А ТЕ НЕ СА....
#1 | от НИКИ | преди
Валидни за 16:10 27 Септември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7533
GBP 2.4796 2.4887 2.3443
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив