16 Ноември 2024, 00:26 Днес (0) | Вчера (3)

Искаме в очите на българските граждани и на държавните институции АБЗ да е компетентна и коректна организация

13 Май 2005 12:56 INSMARKET по статията работи: 2
A+ A-

казва Даниела Конова – новоизбраният председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи

Г-жо Конова, кои са първите стъпки, които ще предприеме новият Управителен съвет на АБЗ?
- Нормално е новоизбраният УС да продължи дейността на действащото ръководство на асоциацията. Всичко, което беше казано на проведеното Общо събрание ще бъде задълбочено анализирано, за да бъде очертана дейността. Ще бъдем облекчени от приетата много ясна стратегия за развитието на бранша. Разбира се, има няколко неотложни неща, които трябва да направим. Те са да бъде приет бюджета на Гаранционния фонд и да подготвим единното становище на всички застрахователи, касаещо методиката за оценка на щети по „Гражданска отговорност”. Нормално е и да направим преоценка за това дали структурата на АБЗ е достатъчно ефективна за взаимодействие между всички застрахователи. Основната цел на новоизбрания УС е пълна прозрачност на решенията, чуваемост, вземане на мнения от всички застрахователи и навременното им информиране за проектите, по които ще работи асоциацията. Може би това ще наложи въвеждането на няколко нови оперативни звена, които да покрият важни сектори от дейността на асоциацията. Много ценно предложение е да бъде назначен секретар по евроинтеграцията. Първото заседание на новоизбрания УС на АБЗ ще бъде в понеделник от 16,30 часа. Тогава ще трябва да оценим приоритетите на всеки застраховател и да изградим единни приоритети на бранша, за да очертаем развитието на асоциацията.

Какви са основните проблеми, които трябва да бъдат решени с новата методика за оценка на щети по „Гражданска отговорност”?
- Там вече са направени много неща. Това, което искаме да бъде допълнено, е да бъдат ясно регламентирани сроковете, в които застрахователите да уреждат своите взаимоотношения, преди да се стигне до съдебно решаване на споровете между тях. Освен това трябва да се регламентира съответната компетентна намеса на надзорните органи в случаите, когато тези срокове не се изпълняват. Мисля, че ще постигнем споразумение с КФН да бъдат дадени още няколко дни отсрочка, за да им бъде предоставено цялостно компетентно становище.

Какви са реалните срокове, в които трябва да се уреждат взаимоотношенията между застрахователите във връзка с „Гражданска отговорност”?
- В момента няма регламентирани срокове, в които да се уреждат тези взаимоотношения. Нормално е поне на месечна база да бъдат извършвани разчитания между застрахователите, признаване или непризнаване на съответни рискове. Още повече, че от първи юни ще влезе в сила задължението всички застрахователи да представят месечни справки в КФН.

В какъв срок може да се очаква промяна в структурата на АБЗ и евентуално назначаване на евросекретар?
- В недалечен. Относно назначаването на евросекретар искам да подчертая, че ние държим това да бъде компетентно лице с познания в застрахователната област и с желание да работи за развитието на бранша в областта на инкорпориране на най-добрата европейска практика.

Свързаните с Гаранционния фонд решения на УС на АБЗ могат ли да бъдат очаквани до края на този или до средата на следващия месец?
- Това е въпрос на консултации между всички застрахователи. Ще бъде чуто мнението на абсолютно всички компании, които правят вноски в Гаранционния фонд, за да бъде конструиран един компетентен Управителен съвет.

Казахте, че новоизбраният УС на АБЗ ще се представи пред ръководството на КФН и ще заяви желанието си за сътрудничество с надзорната комисия. Какво съдействие очаквате от страна на надзора?
- И досега е имало диалог с КФН, въпреки че той беше възпрепятстван от това, че дълго време нямаше назначен зам. председател на управление „Застрахователен надзор”. Взаимодействието ще продължи. Всички застрахователи са единни в становището си, че КФН все повече намира верния тон и време да обсъжда проблемите на бранша, както и подготвящите се нормативни актове. Разбира се, подобрение на диалога винаги може да има. Очаквам отношенията ни с КФН да се развиват в положителна посока.

Какви инициативи смятате да предприемете във връзка с подготвяния Кодекс за застраховане?
- Асоциацията ще продължава да дава мнения и препоръки за подобряване на подготвяния застрахователен кодекс. Едва ли той ще бъде приет във формата, в която е подготвен сега, предвид на това, че ще бъде гласуван от следващия парламент. АБЗ ще участва дейно в процеса на изработването на кодекса, тъй като именно ние - застрахователите, сме тези, които ще го изпълняваме.

Какви ще бъдат по-сериозните препоръки, които не сте направили вече с внесените от АБЗ предложения за промени в Кодекса за застраховане?
- Има различни мнения, които аз много държа да бъдат чути отново и анализирани. Някои застрахователи предлагат в общото тяло на кодекса да бъдат обособени сектори – договор за застраховка, договор за застрахователен агент. В подготвения проект това не е ясно разграничено. Отново ще направим обсъждане и предполагам, че ще намерим верния диалог с управляващите. Надявам се да ги убедим, следвайки най-добрите европейски практики, че бъдещият кодекс трябва да бъде в удобна форма за надзорните органи и в още по-удобна за тези, които ще го изпълняват.

Разбрах, че има идея за закупуване на сграда на АБЗ. Кога може да се очаква подобна стъпка и имате ли предвид конкретна сграда?
- Имало е идея за закупуване и конкретно предложение за сграда. Поради определени обстоятелства, свързани с правния статут на предложения обект, това закупуване не е реализирано. На Общото събрание беше коментирано, че трябва да се прецени целесъобразността от това къде да се помещава АБЗ и дали тя да бъде на едно място с Гаранционния фонд, и с националното бюро „Зелена карта”. Предстои това да бъде допълнително дискутирано, за да се вземе окончателно решение.

Предложението за създаване на катастрофичен пул отново излезе на дневен ред. Какви са шансовете му този път да бъде прието, след като толкова години само се говори за такъв пул?
- Шансовете са при едно ново управление неговата целесъобразност да бъде разбрана, оценена и подкрепена. И съвместно с нас – застрахователите, да стане реалност.

Стана дума и за лобирането за интересите на застрахователите. На какви принципи ще става то?
- Ние не искаме прекалено лобиране. За нас е достатъчен правилният диалог с Комисията за финансов надзор. Важно е и, когато се изисква нашето мнение касаещо други сектори от изпълнителната власт, да го дадем. Разбира се, не е нормално и не очакваме винаги да се съобразяват с нас. Но искаме в очите на българските граждани и на държавните институции АБЗ да е една компетентна и коректна организация.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

1)Застраховането в България все още е мафиотска дейност особено автомобилното, примерите са Булинс, Юпитер, Армеец, Левинс и други.
2)От КФН ги е страх, а и не искат да се намесят поради икономически и политически интереси, като получават добри рушвети за това си поведение.
3)Застрахователите имат слаба асоциация и ръководство, хора с ниска професионална квалификация и без международен опит.
4)Гаранционният фонд се източва поради корупция на ръковоството му и умишлено несъбиране на вноски.
5)Кодекса за застраховането е нормативен недонос, като с приемането му горепосочените проблеми няма да бъдат решени.
#1 | от Застраховатeл | преди
съгласен съм със застраховател, като се има предивд, че председател стана Борислав Михайлов-брат на Катя михайлова, човека който създаде РМД-ДЗИ и го източи, а за директор на фонда бе назначен небеизвестния Николай Сотиров, съгражданин на Михайлов и събеседник по далавери.
Вноските за фонда се събират, тъй като действува норматив по срокове за отчитане на тримесечие, но откакто директор е Сотиров събираемоста на плащанията, по "регрес" са равни на нула. Има постъпления които са от проработени преписки, но в момента не се прави нищо, тъй като във фонда няма човек който да знае как се прави това. Има четира пенсионери от МВР приятели на Михайлов и Сотиров, сложени на измислени длъжности-"Специална ликвидация", жената на шофьора на Михайлов, мъжа на секретарката на директора на "Интерамерикан" за началник отдел-освободен от ДЗИ за нелоялност и т.н.
#2 | от застраховател 2 | преди
Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив