Хъркащите в съня си водачи са виновни за всяка пета катастрофа в Обединеното кралство
Шофирането от болен водач представлява същата заплаха, каквато и сядането зад волана силно почерпен. До този извод са стигнали британски медицински експерти, анализирайки статистика на катастрофите, писа в. "Дейли мейл".
Отдавна е известно, че различни лекарствени средства и препарати оказват силно въздействие върху организма на човека и забавят реакцията. В листовките им това се отбелязва, но въпреки това мнозина, поели дори сънотворни се качват зад волана.
Експерти от Университета в Кардиф твърдят дори, че концентрацията на болни от обикновен грип пада с до 50%, което може да се сравни с употребата на 100-150 грама твърд алкохол.
В момент, когато киха, болният зад волана автоматично закрива очи и може да премине до 15 метра практически на сляпо.
По данни на британската застрахователна компания Esure, именно по тази причина са станали около 2 млн. катастрофи в Обединеното кралство през 2012 година.
По подобен начин стоят и страдащите от болки в кръста – според експертите примерно страдащите от дископатия не са в състояние при нужда екстремно да натиснат спирачките. Според физиотерапевта от Лондон Сами Марго, до провеждането на редица експерименти в последно време много пациенти дори и не са осъзнавали доколко това може да бъде опасно.
И накрая – сериозна опасност на пътя предизвиква хъркането... Британските шофьори, които хъркат в съня си (или иначе казано всеки пети според статистиката) не могат да се наспят пълноценно, което води до намаляване на концентрацията на следващия ден. Според британски автомобилен клуб RAC, това е причината за всяка пета катастрофа в страната.