През следващото десетилетие над 84 милиона души ще починат от онкологични заболявания
Днес е Световният ден за борба с рака. Това е една от световните инициативи, която на 4 февруари обединява световната общност, съобщи БНР. На 4-ти февруари 2000 г. в Париж се провежда първата световна среща за борба с рака в новото хилядолетие, на която се приема Парижката харта срещу рака.
На срещата се взема и решение за отбелязване на 4-ти февруари като световен ден за борба с раковите заболявания, откриването, лечението и превенциите му.
Кампанията и тази година отново ще се фокусира върху това да се опровергаят вредните митове за рака под наслов: "Ракът - знаете ли?". Мит номер едно: ракът е само здравен проблем. Мит номер две:
ракът е заболяване на богатите, възрастните и развитите страни. Мит номер три: ракът е смъртна присъда. Мит номер четири: ракът е моята съдба.
Раковите заболявания са водеща причина за смъртността в глобален мащаб. По данни на Световната здравна организация, всяка година над 12 милиона души получават диагнозата рак и повече от 7 милиона
умират от болестта.
Специалистите предупреждават, че, ако не бъдат предприети съответните действия, през следващото десетилетие над 84 милиона души ще починат от онкологични заболявания.
В Европейския съюз раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите.