08 Януари 2025, 07:07 Днес (0) | Вчера (0)

Германия финансира нов гръцки фонд за развитие

19 Юли 2013 11:26 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 19 юли 2013, 09:59

Планът на европейците за излизане от кризата е да се даде възможност на страните с проблемни финанси да си помогнат сами

Германската инвестиционна банка за развитие KFW ще финансира създаването на нов гръцки фонд за развитие. Това стана ясно по време на посещението на германския финансов министър Волфганг Шойбле в Атина тази седмица. Той не само обяви създаването на финансовата институция, но даде и своята гледна точка за развитието на оздравителната програма на Гърция, съобщи електронното издание GRReporter.

“Най-трудният момент мина, но не сме излезли още от гората”, каза алегорично германският финансов министър на бизнес форум организиран от Гръцко-германската търговско-индустриална камара. Той подчерта, че планът на европейците за излизане от кризата е да се даде възможност на страните с проблемни финанси да си помогнат сами. С други думи, да се даде помощно финансиране на държавните-членки в беда, докато те оздравят държавните си бюджети. Затова Германия отказва да приеме отклонения от програмата.

Шойбле подчерта необходимостта Гърция да продължи със структурните реформи. В това число включи подобряването на дейността на публичния сектор, по-ефективното събиране на приходите в държавната хазна и нуждата от нова по-силна подкрепа на малките и средни предприятия в страната. “Компаниите не могат сами да създадат икономически ръст, но това може да се случи с помощта на един по-ефективен публичен сектор”.

Той бе категоричен, че средиземноморската страна трябва да продължи да изпълнява коректно задълженията си към външните кредитори и отхвърли възможността за ново орязване на държавния дълг, който се държи от частните инвеститори и от Европейската централна банка.

“Трябва да останете фокусирани върху това, което сме се споразумели. Всичко останало е опасно и служи против интересите на Гърция”, настоя Шойбле.

Германският финансов министър обърна специално внимание на темата за ново намаляване на дълга. Според него е лицемерно Гърция да иска гаранции за кредитиране от Европейския валутен фонд (EFSF) и в същото време да настоява за ново окастряне на задълженията към него.

Шойбле подчерта, че ако програмите за преструктуриране на външния дълг не са придружени от допълнителни мерки за фискално оздравяване, тежестта на дълга ще се прехвърли върху бъдещите поколения и това няма да има положително отражение върху икономиката.

Гръцките бизнесмени, които присъстваха на събитието подчертаха, че Шойбле категорично е игнорирал призивите на страната за отслабване на строгите мерки за фискални съкращения. “Трябва да останете фокусирани върху това, което сме се споразумели. Всичко останало е опасно и служи против интересите на Гърция”, настоя той.

На пресконференцията стана ясно, че германската мисия в Атина включва икономисти и финансисти от правителството и от банката за развитие KFW, която ще даде не само гаранции и финансиране, но и техническа помощ на новия гръцки инвестиционен фонд.

Междувременно източници разясниха пред GRReporter, че германската държава ще отпусне 100 милиона евро на KFW, за да инвестира в развитието на малки и средни предприятия.

“Вярваме на Гърция, поддържаме я и заедно полагаме всички услия да възвърне икономическото си развитие”, заяви за пореден път Шойбле и отново подчерта, че Германия няма да приеме отклонения от  договорената програма.

Германският финансов министър отказа да отговори на въпроса на гръцки журналист дали от 2014 кредиторите ще наложат нови мерки за фискална консолидация. “Аз не съм нито тройката, нито съм преподавател, който ще преподава от катедрата как да се управлява гръцката държава. Според последния доклад на надзорната тройка преди две седмици знаем, че програмата за страната продължава да се изпълнява. Решения по темата ще се вземат след третото тримесечие на година, когато бъде завършен следващия доклад за състоянието на икономиката”, заяви Шойбле.

За проблемите на безработицата, германският финансов министър заяви: “Това, което всички се опитваме да достигнем заедно е да създадем единен трудов пазар в Европа”. Той подчерта, че всички страни се опитват да спрат изтичането на таланти (the brain drain) по време на криза, но това не е най-големият проблем. Опитът на Германия сочи, че специалистите, които търсят реализация в чужбина се връщат в страната, натрупали опит и познания. Шойбле подчерта, че преди 10 години Германия е била “болният” на Европа. Тя познава лекарството, което днес ползва Гърция и няма друг път за оздравяване на икономиката от фискалната консолидация и структурните реформи.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 07 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8759
GBP 2.4796 2.4887 2.3536
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив