Изхвърленият в атмосферата аерозол (дим, сажди) от пожара на витошкия резерват „Бистришко Бранище“ се е разпространявал на височини от 500 — 1500 м главно в западна посока
Аерозолното поле, възникнало от пожара, е обхванало практически цялата територия над столицата на указаните височини.
Поради отсъствието на динамични процеси в атмосферата, слоевете слабо се променят във височина за продължително време, съобщават учените от БАН, измерили дима от няколкодневния пожар със специално лидарно наблюдение.
По-голямата част от създаденото аерозолно поле обаче остава невидима поради по-ниската концентрация на димните частици на по-голямо разстояни от огнището. В същото време обаче те създават интензивни разсеяни сигнали от облъчващото ги лазерно лъчение, което е регистрирано от лидарните станции на БАН.
Аерозолното поле от пожара съдържа частици с големи размери, което се потвърждава от определената експонента на Ангстрьом, която има минимум до 1.5, което е също потвърждение, че аерозолното поле е с произход от намиращото се наблизо огнище. На височини над 1500 м атмоферата остава чиста и експонентата на Ангстрьом приема типичната стойност средно около 4.