Банките в съвременния свят водят успешна кампания за съкращаване на своите разходи чрез промяна в начина, по който клиентите им боравят с парите си и си плащат сметките.
Банките в съвременния свят водят успешна кампания за съкращаване на своите разходи чрез промяна в начина, по който клиентите им боравят с парите си и си плащат сметките. Те ни държат все повече извън техните клонове, стремят се да ограничат употребата на чековете, насочват ни към използването на интернет и постепенно проправят пътя на безкасовата икономика.
Банките правят всичко това с единствената мотивация да увеличат своите печалби, макар и парадоксално не чрез повишаване на приходите си от такси, а посредством намаляването на разходите си.
Това твърди в свой анализ австралийският в. "Ди ейдж".
Усилията на банките да променят нашето финансово поведение срещат подкрепата на един много силен фактор, посочва изданието, а именно - новите начини за боравене с парите са значително по-удобни. Основното оръжие за провеждане на кампанията за налагане на електронните пари от страна на банките е тяхната диференцирана политика по отношение на таксите: те ни таксуват по-скъпо за онова, което не искат да правим.
Така най-голямото "престъпление" на клиента според банките е тегленето на пари в брой от банков клон. То се наказва съответно с най-високата такса. Посланието, което ни отправят с тази си практика банките, е, че ако ни трябват налични пари, то е по-добре да използваме банкомат (т.нар. АТМ-апарат /automatic teller machine/). Ето защо през последните пет години броят на банкоматите в развитите страни по света нарасна с три четвърти, а съотношението между разпространението на АТМ и банковите клонове сега е около 3:1.
Връщайки се към списъка на "клиентските престъпления", на второ място там стои издаването на чек. За периода 1997-2001 г. броят на издадените чекове на един клиент се намали с темп от 8%.
Работодателите вече ни плащат директно по банкови сметки, а все по-голяма част от нашите разходи се осъществяват по електронен път. Така парите стават все по-неосезаеми материално, а безкасовата икономика, въпреки че е далеч от своето пълно установяване, приближава към нас с уверени стъпки, завършва анализа си в. "Ди ейдж".