Цените на петрола продължават бързо да се понижават заради комплекс от фактори, сочещи тенденция към намаляващо търсене при заливане на пазара със суровина от големи производители като Саудитска Арабия и Иран
Цените на петрола продължават бързо да се понижават заради комплекс от фактори, сочещи тенденция към намаляващо търсене при заливане на пазара със суровина от големи производители като Саудитска Арабия и Иран.
В четвъртък барел от сорта брент (Brent) слезе до 33.21 долара и после се върна на 33.50, но все пак остана под психологическия праг от 34 долара, където за последно цената е била през април 2004 г.
Само за последните 24 часа петролът се обезцени с повече от 8%, като започна бързо понижаване от ниво 36.64 за барел.
Днес водещият фактор е вторият за тази година срив на китайските борси и изненадващото обезценяването на юана, което се разчита от инвеститори и търговци като сигнал, че вторият по големина потребител на петрол в света се забавя и ще купува по-малко от прогнозираното.
В понеделник излязоха разочароващи данни за китайския производствен сектор, а в сряда статистиката отчете, че секторът на услугите е нараствал през декември с най-слабото темпо от 17 месеца насам.
В сряда търговците масово се насочиха към опции за февруари и март при 30 долара за барел заради новината за състоянието на стратегическия петролен резерв на САЩ. Оказа се, че горивата в резерв са се увеличили с 10.6 млн. барела - най-голямото натрупване от 1993г. насам. Някои брокери смятат, че това означава, че и в САЩ потреблението намалява на фона на растящ глобален излишък на петрол.
Третият фактор за последните събития на петролния пазар е конфликтът между Саудитска Арабия и Техеран, в който Рияд рязко понижи цената на петрола си за Европа и изглежда се опитва да направи иранския петрол неатрактивен, когато паднат санкциите и иранците се върнат на пазара.
Съобщенията за ядрен тест в Северна Корея бяха директно пренебрегнати от търговците, които се интересуваха повече от задаващата се, според тях, ценова война между Саудитска Арабия и Иран.
Някои от тях открито заговориха за скорошни цени от 32 долара за барел, а други се насочиха към инвестиране в опции за 30 долара за барел за американския лек петрол през февруари и март.