За разлика от застрахователите в Европа, които продават полици на своите короновани особи, в миналото българските застрахователи считат за чест и свой дълг да дарят полици на членове на царската фамилия
Животът на монарсите по цял свят вълнува техните поданици, както и поддръжниците им от други страни. Истерията по раждането на бъдещия британски крал го доказа в пълна степен. Светът вече може да си отдъхне – наследникът на херцога и херцогинята на Кеймбридж принц Уилям и Кейт Мидълтън дойде на бял свят на 22 юли с цялата си тежест и достойнство. Сега е ред на обгрижването му от всички. Животът му ще бъде направляван, наставляван и следен. Както и строго пазен.
Участие в последното, предполага се, ще вземе и най-достойната от застрахователните компании. Все още не е ясно кое застрахователно дружество ще сключи застраховка живот на младия наследник на британския престол. Със сигурност обаче борбата между компаниите ще е жестока. За благоволението на краля, както и за престижа на компанията. Естествено, кралското семейство може би ще избере британски застраховател. Според консервативната кралска традиция.
Застраховането на монарсите винаги е било една от най-важните ПР-акции на застрахователите.
В миналото и у нас компаниите засвидетелстват огромно уважение към царското семейство. За разлика от застрахователите в Европа, които продават полици на своите короновани особи обаче, българските застрахователи считат за чест и свой дълг да дарят полици на членове на царската фамилия.
Например, за да засвидетелства своята безгранична преданост към Августейшия Дом на Негово Царско Височество – престолонаследника княз Борис Клемент Роберт Мария Пий Станислав Сакскобургготски Търновски, на 2 февруари 1896 г. първото българско застрахователно дружество „България” му дарява застраховка „Живот”. Полицата е за 50 000 златни лева, платими при встъпването на престолонаследника Борис в пълнолетие. На 18 януари 1912 г. сумата е изплатена.
За застрахователите е висока чест да поздравяват с важни празници царското семейство и огромен престиж да получават отговори от царския двор.
При раждането на сина на цар Борис III и на царица Йоанна Савойска и престолонаследник на българския трон – Симеон ІІ, на 16 юни 1937 г., застрахователно дружество „България” му издава
животозастрахователна полица за сума от 1 милион лева. Застраховката е връчена официално на първия рожден ден на престолонаследника Симеон ІІ Княз Търновски и трябва да бъде изплатена при
встъпването му в пълнолетие.
Невръстният Симеон II е цар на България от 1943 до 1946 г., като от негово име управлява регентски съвет. На 15 септември 1946 г. в България се провежда референдум. Резултатите от него показват, че
над 95% от гласувалите са за република. Въпреки съмненията за фалшифициране на данните, резултатът е признат от всички съюзни страни-победителки във Втората световна война. На 16 септември 1946 г.
царското семейство е прогонено от страната и Симеон II напуска България преди да е навършил пълнолетие. Така застрахователната полица остава неизплатена.