14 Януари 2025, 23:59 Днес (0) | Вчера (0)

МВФ ще има по-голямо присъствие на развиващите се пазари

22 Декември 2015 11:42 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 22 декември 2015, 11:13

Одобрените от парламента на САЩ реформи ще повишат китайските правомощия в МВФ до 6% от досегашната тежест от 3,8% и по този начин Китай ще заеме трето място в класацията на страните с най-голямо право на глас във Фонда

В края на миналата седмица Сенатът на САЩ ратифицира плановете за реформи на Международния валутен фонд като част от разходната част на американския бюджет за следващата година в размер на 1,1 трлн. долара, засилвайки по този начин присъствието на ключовите нововъзникващи пазарни икономики в най-големия международен кредитор от последна инстанция, предаде БНР.

След като получат одобрение и страна на президента Барак Обама, промените ще дадат на развиващите се икономики, известни като БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка), както и на други нововъзникаващи пазари, по-голямо влияние в рамките на управителното тяло на МВФ.

От 2010 година насам Конгресът на САЩ възпрепятстваше решението за удвояване на средствата на МВФ и за промени в структурното тяло на Фонда. Тези планове имат за цел балансиране на структурата на МВФ с оглед на нарастващото влияние на развиващите се пазари върху поведението на глобалната икономика.

По-рано този месец китайският юан беше официално добавен към т.нар. "валутна кошница", която определя резервната валута на МВФ, известна като "специални права на тираж" (SDR). Бившата "кошница с валути" беше съставена от щатския долар, еврото, британската лира и японската йена при различно тяхно тегло. С въвеждането на юана тези валутни тегла в общата кошница бяха променени и еврото вече се оказва с най-голямата тежест (влияние).

Одобрените от парламента на САЩ реформи ще повишат китайските правомощия в МВФ до 6% от досегашната тежест от 3,8% и по този начин Китай ще заеме трето място в класацията на страните с най-голямо право на глас във Фонда. Освен това ще бъдат удвоени и квотите, определени за отделните страни-членки, които са основен механизъм за финансиране на МВФ.

Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард приветства одобрените от Конгреса на САЩ нови квоти, поискани от Фонда през 2010-а година, като заяви: Приветстваме одобрените от американския конгрес реформи, като те са решаваща стъпка напред, която ще укрепи ролята на МВФ за подкрепа на глобалната финансова стабилност. Реформите значително увеличават основните ресурси на Фонда, което ни дава възможност да реагираме по-ефективно на кризи и ще доведат до подобряване на управлението на МВФ чрез по-добро отразяване на нарастващата роля на динамичните нововъзникващи и развиващи се страни в световната икономика.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9178
GBP 2.4796 2.4887 2.3239
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив