В периода от 2009 до 2011 година страната ни неизменно е начело по подадени до ОЛАФ сигнали за злоупотреби с европейски пари
Близо 700 милиона евро са били конфискувани от ЕС през 2011 г. благодарение на разследванията, проведени от службата му за борба с измамите в сектора на структурните фондове, митниците и помощите за земеделие, съобщи Европейската комисия.
Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) определи като изключителна сумата от 691,4 милиона евро, иззети в полза на европейския бюджет миналата година, спрямо 68 милиона евро през 2010 г. и 251 милиона евро през 2009 г.
ОЛАФ изтъкна "специални обстоятелства", свързани с разрешаване на афера с измами със структурни фондове, открита от италианските власти, която позволила връщането на 382 милиона евро. В крайна сметка проведените от ОЛАФ разследвания позволили налагането на присъди затвор от общо 511 години, произнесени от съдилищата в 27-те държави членки на ЕС.
"Благодарение на нашите разследвания бяха възстановени значителни суми в полза на данъкоплатците в ЕС, а голям брой престъпници бяха изправени на съд", коментира генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер.
Благодарение на италианската афера, структурните фондове представляват основната част от възстановените средства с 525 милиона евро, далеч пред митниците (114 милиона евро) и селското стопанство (34 милиона евро). Създадената през 1999 г. ОЛАФ има 437 служители, повечето от които разследват измами в ущърб на бюджета на ЕС, корупционни афери и сериозни грешки, допуснати от европейските институции. Службата отговаря и за изработването на политика за борба с измамите на Комисията.
"В настоящата финансова среда борбата с измамите е от особено значение и трябва да бъде приоритет във всички държави членки на ЕС", заяви Кеслер при представянето на доклада. "Като се има предвид, че този вид престъпления са все по-често транснационални, въпросът трябва да се обсъжда повече на европейско и дори на международно ниво", каза още той.
България има солидно присъствие в нагледните примери от доклада на ОЛАФ за злоупотреби с европейски пари. От общо два споменати случая, единият засяга България.
Споменат е скандала със спряното европейско финансиране за изграждането на сероочистващи инсталации за 5-и и 6-и блок на ТЕЦ "Марица-Изток" 2. Договорът за построяването на инсталации е подписан през 2008 година, а конкурсът е спечелен от китайско-италианския консорциум "Инсигма-Индреко". В последствие обаче се оказва, че китайската компания е кандидатствала с незаконно използвана френска технология на фирмата "Алстом", която и сезира Европейската комисия за случая.
Последва спиране на финансирането в размер на 34 милиона евро от ЕК, което доведе и до блокиране на вече договорения заем от 25 милиона евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. България трябваше да връща в бюджета на ЕС 7 милиона евро, които вече бяха изхарчени по проекта.
Страната ни е спомената и в раздела на доклада, който засяга контрабандата на цигари по източната граница на ЕС.
В общата си оценка за явлението ОЛАФ пише, че фабриките за производство за цигари в региона са един от основните фактори за контрабандата. Европейската служба оценява като недостатъчно добра комуникацията между оперативните служби в държавите в региона, както и корупцията по границите, която помага на контрабандистите да покрият следите си. България е спомената като участник в организираната от ОЛАФ среща през юни 2011 година в Букурещ, посветена на проблемите с разпространението на безакцизни цигари.
В периода от 2009 до 2011 година страната ни неизменно е начело по подадени до ОЛАФ сигнали за злоупотреби с европейски пари. През 2010 година година сигналите срещу България са 13.1% от всички 705 сигнала, изпратени до ОЛАФ от всички страни от ЕС.