29 Ноември 2024, 13:41 Днес (2) | Вчера (2)

Основните проблеми пред имотния пазар у нас - корупция и ниска прозрачност при сделките

18 Март 2015 13:49 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 18 март 2015, 13:52

В момента се разработва единен стандарт за измерване на жилищните имоти, а през следващата година се очаква приемането на такъв и за търговските площи

Намаляващата доходност на развитите пазари е възможност за Централна и Източна Европа, в частност – и за България, да се върнат във фокуса на инвеститорите в недвижими имоти. В момента има много свободни капитали, в Германия и в други западноевропейски страни лихвите са отрицателни и това насърчава мениджърите да насочат ресурси към имотния сегмент. Това отбеляза Йорн Щобе, председател на Eвропейския борд на Кралския институт на лицензираните консултанти в недвижимите имоти (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS). Той бе сред лекторите на второто издание на конференцията "Пазарни оценки и инвестиции в недвижими имоти", която се провежда днес в София. Организатор е консултантската компания Forton, стратегически партньор на Cushman&Wakefield, с подкрепата на Камарата на професионалните оценители и RICS.

Според Йорн Щобе пренасочването на инвеститорите в имоти към пазарите в Централна и Източна Европа е процес, който ще наблюдаваме в близките няколко години. За момента те се интересуват основно от Чехия и Полша, които приемат като развити пазари. Румъния, а след нея – и България, обаче също се очаква да влязат в плановете им в близките години.

Основното предизвикателство пред имотните пазари в Европа е слабият икономически растеж, а в частност пред България – ниската прозрачност при сделките и корупцията.

Като шанс за промяна на средата той посочи готовността на участниците на пазара да работят по международно приети стандарти за измерване и оценка недвижимите имоти. "Инвеститорите трябва да разбират един пазар, за да дойдат на него. Това би дало възможност за лесна съпоставка на сделки, наемни нива, доходност и би улеснило избора на всеки, решил да инвестира в проект в региона”, отбеляза Йорн Щобе.

Въвеждането и прилагането на единен стандарт за измерване на площи (International Property Measurement Standard - IPMS) бе сред темите на конференцията "Пазарни оценки и инвестиции в недвижими имоти”.

Специален гост на събитието беше зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, който получи първото копие от преведения на български IPMS за офис площи. Копието бе връчено от Сандер Сюрватър, който отговаря за международните контакти в RICS.

Единният стандарт за измерване на офис площите – IPMS, е в сила от миналата година и българският език е един от двата, на които е преведен до момента, редом с китайския. Разработен е от международна коалиция с участието на 61 организации и институции, сред които е и RICS. В момента се разработва единен стандарт за измерване на жилищните имоти, а през следващата година се очаква приемането на такъв и за търговските площи.

Според Сандер Схюрватър от RICS до момента в практиката на офис пазара са ползвани пет различни стандарта за измерване на площи, които в някои случаи дават отклонения до 24% в крайните резултати. По думите му въвеждането на единен стандарт в условията на все по-глобален пазар на имоти ще осигури съпоставимост и ще улесни всички участници – инвеститори, оценители, финансови институции. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 28 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8572
GBP 2.4796 2.4887 2.3451
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив