В началото на юли Националното събрание на Франция се събира на извънредна сесия, за да стартира реформите
Абсолютното мнозинство, което достигна Френската социалистическа партия на парламентарните избори в неделя, бе необходимо условие, за да може президентът да приложи програмата си, но и да посрещне
при подходящи условия задълбочаването на кризата на еврото.
Френските социалисти и техните близки съюзници /левите радикали и различни други представители на левицата, без Зелените/ имат абсолютно мнозинство от 314 места в 577 местния парламент, съобщи
БГНЕС.
Ето и точните резултати:
- Социалистическа партия – 280 места.
- Различни леви движения – 22 места.
- Радикалната левица – 12 места.
- Зелените имат 17 места.
- Ляв фронт – 10
- Мартиникански борци за независимост – 2 места
Дотук общо левите движения заемат 343 места.
- Десните от Съюз за народно движение – 194 места.
- Нов център и различни центристи – 14
- Различни десни - 15
- Десни радикали – 6.
Дотук общо за тази част от десницата – 229 места.
-Крайнодесният Национален фронт - 2.
-МоДем – 2.
Участието в изборите във Франция едва достигна 44%.
Гласуването бе белязано и от завръщането на парламентарните банки на представители на крайната десница. Петима от тях успяха. Внучката на основателя на френската крайнодясна партия Национален фронт Жан-Мари льо Пен, Марион Марешал льо Пен, вече е депутат в Националното събрание на Франция. Нейната леля, обаче, лидерката на Националния фронт, Марин льо Пен, бе победена с малко в Енин Бомон.
Въпреки, че спечели основната битка за мнозинство в парламента, президентът на Франция, Франсоа Оланд, загуби една малко по – лична. Той бе заявил категоричната си подкрепа за бившата си спътница в живота и майка на четирите им деца, Сеголен Роаял, в парламентарните избори. Роаял остана в неделя извън парламента.
Министрите от кабинета на социалистите издържаха мажоритарния вот и на нито един от тях няма да се наложи да напусне преждевременно кабинета по тази причина, както бе обещал премиерът Жан-Марк Еро. В започващата политическа седмица във Франция, обаче, се предвижда "прецизиране на правителството".
Една от основните въпросителни на това гласуване бе дали ФСП ще бъде свободна да направи мнозинство без участието на Зелените и радикалната левица. Това постижение освобождава Оланд от съобразяването с радикалната левица, с която имат различия за посоката на европейската икономика.
От днес Франсоа Оланд е в Мексико за участие в срещата на върха на Г20, на която, изглежда, основна тема ще стане кризата на еврото.
На 28 и 29 юни е програмното събиране на европейския връх, където предстои деликатния сблъсък между привържениците на строгите бюджетни икономии /начело с германската канцлерка Меркел/ и на подкрепящите по-свободно нарастването на икономиките в Европа /какъвто е Франсоа Оланд/.
В десния политически сектор във Франция, ръководителят на Съюза за народно движение Жан-Франсоа Копе призова избирателите да не слагат "всичките си яйца в една социалистическа кошница, защото цената, която ще платят, ще бъде трагична за страната.
Копе и десните съюзници поеха ангажимента пред "победата отляво" да бъдат "отговорна, но бдителна опозиция", съобщи АФП.
Едва избрано, Националното събрание на Франция се събира в началото на юли, на извънредна сесия, за да стартира реформите.