Промени се предлагат и за преференциалните цени на електрическата енергия, произведена от електроцентрали използващи за горива биомаса и животински тор
Нови по-високи цени за изкупуване на "зелена” енергия, произведена от фотоволтаици с неголяма мощност, инсталирани върху недвижими имоти в урбанизирани територии предлага от 1 юли Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), според проект за решение, публикуван на сайта на ведомството, пише в. "Монитор".
От началото на следващия месец се предлага токът от фотоволтаици с обща инсталирана мощност до 5 kWр включително и за съоръженията, които се предвижда да бъдат изградени върху покривни и фасадни
конструкции на присъединени към електроразпределителната мрежа сгради и върху недвижими имоти към тях в урбанизирани територии, да бъде изкупуван на цена от 271,67лв./за мегаватчаст без ДДС, вместо
досегашните 255,39 лв. или с 16,28 лв./МВтч по-скъпо.
За слънчевите електроинсталации от същия тип с обща инсталирана мощност над 5 kWр до 30 kWp включително, се предвижда по-високо покачване на субсидираната изкупна цена - с 17,28 лв. на мегаватчас.
От сегашните 213,92 лв. без ДДС то ще достигне от началото на юли 231,20 лв., пише още в проекта за решение.
Промени се предлагат и за преференциалните цени на електрическата енергия, произведена от електроцентрали използващи за горива биомаса и животински тор.
Предложенията на регулатора днес ще бъдат разгледани на обществено обсъждане.