04 Януари 2025, 09:24 Днес (0) | Вчера (1)

Прекратиха приватизационната процедура за "ВМЗ - Сопот"

14 Януари 2013 17:50 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 14 януари 2013, 17:50

Единственият кандидат "Емко" ЕООД е внесъл обвързващата оферта за завода, но не е внесъл нужния депозит

Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол прекрати процедурата за приватизация на "ВМЗ Сопот", съобщиха за БГНЕС от агенцията. Единственият кандидат "Емко" ЕООД е внесъл обвързващата оферта за завода, но не е внесъл нужния депозит. Изпълнителният директор на на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов обясни пред БНР, че да се плати депозитът за участие от 3 млн. евро е задължително условие за продължаване, а и за отваряне на офертата. Така да бъде прекратена процедурата е била единствената законова възможност пред агенцията. От "Емко" ЕООД не са внесли депозит, а са представили неотменима банкова гаранция, която е под условие.

Емил Караниколов посочи, че според участника, проблемът идва от сключения между синдикатите и ВМЗ - Сопот колективен трудов договор. "С банковата си гаранция, която е неотменима, той всъщност иска предоговаряне на колективния трудов договор, не на стратегията, не и на процедурата за приватизация, но държавата няма как да гарантира такова нещо", каза директорът на АПСК. Той обясни, че съгласно този договор освобождаване на работници става само със съгласието и на двата синдиката.

Караниколов коментира три сценария, които може да има за Вазовските заводи. Най – лошият от тях е несъстоятелност на дружеството, другият вариант е обсъждането на нова стратегия за приватизация от Народното събрание. Най – правилният вариант, според Караниколов, е изваждането на ВМЗ - Сопот от стратегическия списък и опит за бърза приватизация, без стратегия. Той се надява в този случай купувач да дойде и от чужбина.

БГНЕС припомня, че в петък се очакваше фирмата ЕМКО да внесе опознавателна оферта за покупката на завода, но срокът беше удължен до 15 часа днес. Срокът за подаване на обвързваща оферта в конкурсната процедура за продажбата на 118 000 000 броя акции, представляващи 100% от капитала на "ВМЗ" ЕАД, Сопот беше удължен за пореден път до 15.00 часа на 14 януари 2013г.

В петък отново бе организиран протест пред административната сграда на дружеството, с настояване за изплащане на дължимите работни заплати. Емилиян Гебрев, изпълнителен директор на единствения кандидат купувач фирма "Емко" ЕООД, е поискал да се срещне поотделно с представителите на синдикатите в дружеството. Бяха проведени срещи със синдикалния актив на КНСБ и със синдикалния актив на КТ "Подкрепа". На тези срещи собственикът на фирма "Емко" ЕООД Емилиян Гебрев поиска от представителите на КНСБ и КТ "Подкрепа" да дадат съгласие за шоково съкращение на персонал, като във "ВМЗ" ЕАД от 3200 работещи в момента да останат на работа само 1 200 оръжейници. Предложено е на представителите на синдикатите да отпадне от Колективния трудов договор разписаната процедура за съкращаване на персонал.

Категоричната позиция на представителите на КНСБ е, че не може да бъде дадено такова съгласие и че кандидат купувачът е запознат със стратегията, приета от Народното събрание през 2011 г. и процедурата за продажбата на ВМЗ-Сопот, в които са разписани социални клаузи, които не подлежат на предоговаряне.

Във връзка с направените изненадващи предложения от кандидат купувача, президентът на КНСБ Пламен Димитров проведе разговор с енергийния министър Делян Добрев, който категорично заяви, че Стратегията за приватизация на "Вазовските машиностроителни заводи" ще се прилага и е в действие, с което ще се гарантира изпълнението на заложените в стратегията социални ангажименти.

Заводът дължи две заплати и два аванса на работещите, а след 14 януари задълженията ще се увеличат с още един аванс. Работниците, които живеят в общежитията към завода, не могат да си платят наема за една стая и тоалетна. Единственото, което се постигна след многохилядните им протести с възгласи "Гладни сме!", "Заедно сме силни, бутаме правителства" е, че авансът за октомври и остатъкът от заплатата за септември, които оръжейниците получиха преди Коледа, бяха прибрани от банките за погасяване на кредити и сметки за ток и вода. Наемът, който плащат е 100 лева, като често в тази стая живее цяло семейство с дете. Хората са обезверени, защото не могат да си платят и тези 100 лева. Заводът също не опрощава този наем, защото пък общежитието, ако не събере наем от живущите, не може да плати тока и той ще бъде спрян. Те са благодарни за помощите на хора и синдикати за празниците, но това не може да компенсира липсата на заплати.

Хората се страхуват, че могат да бъдат изгонени от общежитията, че ще останат без работа, а не знаят къде могат да отидат на тези години и с тяхната квалификация. Обвиняват и ръководството на завода, и държавата. "Искаме държавата да направи нещо", казва съпругът на една работничка. Ако не могат да управляват, да си ходят. Трябва най-сетне да се живее нормално в тази страна. Иначе за това бягат хората и отиват в чужбина.

Пред БГНЕС Димитър Атанасов от КТ "Подкрепа" във ВМЗ-Сопот заяви, че единственото, което искат е договори и работа, за да може работниците да оцелеят – подаяния не искат. "Хората искаха да продължат стачката и ние сме зад тях, просто няма как да не бъдем зад тях – видяхте ситуацията, предстои някаква приватизация, но дали ще има или няма да има", каза още той.

На 7 януари икономическият министър Делян Добрев, след среща с представители на синдикатите и министър Тотю Младенов, съобщи, че до 23 януари Министерски съвет трябва да вземе решение за съдбата на ВМЗ. Единствената фирма, която желае да купи ВМЗ-Сопот - "Емко", ще внесе своята оферта в Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол до края на тази седмица. След което ръководството на агенцията до 15 януари ще трябва да докладва на министъра, който от своя страна до 18 януари се ангажира да проведе съгласувателна процедура с останалите министерства за това дали "Емко" ще купи предприятието – на каква цена и на какви условия. Социалният министър изрази надежда, че ако това се случи, до края на месеца работниците ще могат да получат своите възнаграждения. Същевременно ще се търсят и варианти за намирането на допълнителни поръчки за ВМЗ-Сопот, част от парите, по които, да бъдат платени авансово. Идеята е по този начин да бъдат платени поне част от дължимите аванси и заплати на работещите.

Едно е сигурно, преди да подпише приватизационния договор бъдещият собственик на ВМЗ-Сопот ще трябва да плати над 50 милиона лева задължения към държавата и нейните институции и над 2 милиона лева задължения към работещите там. /БГНЕС

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 03 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8950
GBP 2.4796 2.4887 2.3530
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив