16 Ноември 2024, 13:03 Днес (0) | Вчера (3)

Разкриха нова застрахователна измама с автомобил Полицията хвана мошениците след 18-месечно издирване

21 Март 2003 в-к "Кеш" по статията работи:
A+ A-

Криминалисти от СДВР разкриха през изминалата седмица поредната застрахователна измама с автомобил. През април 2001 г. 28-годишният столичанин Илиян Л. подал жалба в полицията, че автомобилът му "Алфа Ромео" е откраднат.

Колата се издирва повече от година и половина, когато криминалистите разкрили, че в случая става въпрос за измама. Илиян Л. продал автомобила си за 1000 лв. на 35-годишен клиент. Купувачът си взел и друга "Алфа Ромео", но катастрофирала, разменил регистрационните им табели и спокойно използвал новозакупения автомобил. През това време Илиян Л. получил обезщетение от застрахователна компания в размер на 10 000 лв.
В България най-много застрахователните измами се извършват с МПС главно чрез фалшифициране на застрахователния случай - инсцениране на кражба или грабеж на застрахования автомобил, на палеж или пътнотранспортно произшествие, както и чрез т. нар. "двойно застраховане" (на една кола в няколко дружества, за да се получи обезщетение от всяко от тях).
Според данни от МВР напоследък зачестяват и случаите, при които собственици на стари автомобили ги обявяват за издирване, след като са ги продали за вторични суровини или за части.
По данни на Асоциацията на българските застрахователи през 2002 година се забелязва тенденция към намаляване на кражбите на застраховани МПС в сравнение с 2001 година с 54% и увеличаване броя на намерените за същия период с 62%.
Според застрахователите класацията на най-рисковите марки автомобили за периода 2000 - 2002 г. се e променялa по следния начин: "Фолксваген" остава на първо място и през трите посочени години, докато през 2000 г. "Мерцедес" е бил на второ място, през 2001 и 2002 г. го измества "Ауди". Но пък "Мерцедес" заема твърдо трета позиция през 2001 - 2002 г. за сметка на "Опел" (2000 г.). Най-много кражби за 2002 година са регистрирани през месеците април, септември, март, юни и февруари, а най-малко - през юли и август. Степенувани по градове кражбите се нареждат както следва: София - 43.40%, Добрич - 10.38%, Бургас - 8.49%, Варна и Пловдив - 8.49, Русе - 4.72, и т. н. Около 68% от общия брой на отнетите МПС и на откраднатите автомобили през 2002 г. са със застрахователни суми до 20 000 лева.
От намерените застраховани автомобили през 2002 г. около 70% са произведени през 2001 и 2002 г. и около 63% от тях са на стойност над 30 000 лева.
Асоциацията на българските застрахователи заяви още в края на миналата година, че ще започне различни инициативи за ограничаване на застрахователните измами, свързани с МПС. Предстои създаване на агенция (бюро) за превенция и противодействие на застрахователните измами, както и сформиране на работна група от представители на застрахователите и специалисти от МВР за изграждане на обща база данни, свързани с информация за щети, информация за кражби и информация за пожари, свързани с МПС. С промяната на ръководството на aсоциацията през миналата седмица тези приоритети остават като валидни за хората в бранша.
Съществуват няколко вида застрахователни измами, които са международно признат проблем. Наред с общата измама (чл. 209 - 211 от НК) в Наказателния кодекс на РБългария са предвидени и две специални измами - документна (по чл. 212) и застрахователна (по чл. 213). Съгласно текста на последната, "който разруши, повреди или унищожи с измамлива цел свое осигурено имущество, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба до 10 лева". Но според застрахователите "това е неработеща, или по-точно мъртвородена законова разпоредба", тъй като само едно лице е било осъдено до момента във връзка с нея, и то преди цели три години.
Малко са държавите, в чиито наказателни кодекси застрахователните измами фигурират като отделно престъпление, затова е наложително осъвременяването на законовите текстове.
Практиката показва, че повечето от кражбите, присвояването и измамите се извършват чрез съпровождащо документно престъпление. По тази причина усилията за прецизиране на критериите и подходите за унифициране мерките за противодействие трябва да бъдат насочени към предотвратяването на използване на документи с невярно съдържание.
Чуждестранните инвеститори в застрахователния сектор също направиха в началото на годината свои предложения за някои промени в бранша, които ще подобрят според тях възможностите за предотвратяване на застрахователните измами. В "Бяла книга за бизнесклимата в България" членовете на Българската международна стопанска асоциация (БИБА) заявяват, че застрахователите ще имат по-добри възможности за мониторинг на застрахователните портфейли с оглед намаляване на вероятността от застрахователна измама и подобряване на техническите резултати за този вид бизнес, ако се променят условията на сключване на задължителните застраховки "Гражданска отговорност" за притежателите на МПС. Според тях действащите правила на фиксиран размер на застраховките и премиите, както и задължението всички автомобили да имат застрахователна полица, издадена на 1 януари, принуждава застрахователните компании да съставят почти всички договори по едно и също време - обикновено в средата на декември, което води до силно напрежение в работата в края на годината и до икономически неоправдано увеличение на разходите. Промените в законодателството, които препоръчва БИБА, се отнасят до това Законът за застраховането и свързаните с него правителствени разпоредби да допускат договаряне на такъв вид застраховки през цялата година на годишна база, така че при подновяването им полиците да се договарят по новоустановените лимити и премии. Така застрахователните договори ще бъдат по-прецизни и ще минимализират възможностите за застрахователни измами.
В края на миналата година Министерството на финансите издаде и наредба (№ I-167 от 2002 година) за взаимодействия на контролните органи на МВР, застрахователни компании и АЗН при настъпване на застрахователно събитие. Според нея Дирекция "Национална служба "Полиция" - МВР, Агенцията за застрахователен надзор (АЗН) при Министерството на финансите (МФ), Гаранционният фонд - МФ, Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ) и застрахователните компании ежегодно трябва да разработват мерки за провеждане на превантивни мероприятия за ограничаване и намаляване на жертвите, травмите и щетите от ПТП, както и на застрахователните измами, свързани с тях.
За момента проблемите около застрахователните измами и борбата с тях все още не могат да намерят окончателно решение, но все повече институции обединяват усилията си в тази насока и резултатите едва ли ще закъснеят.
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив