27 Ноември 2024, 06:41 Днес (0) | Вчера (3)

Създават 100 центъра за хора с различни увреждания в страната

26 Април 2018 10:00 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 26 април 2018, 09:38

Чрез тези дейности ще бъдат подкрепени над 30 000 лица

Министерският съвет прие План за действие за периода 2018-2021 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа, който ще доведе до създаването на 100 нови центъра за социални услуги. Фокусът в него е деинституционализацията на грижата за възрастните хора и хората с увреждания. Това заявява социалният министър Бисер Петков в отговор на депутатски въпрос за изпълнението на Плана за действие за периода 2018-2021 г. към Националната стратегия за дългосрочна грижа, предаде БГНЕС. С неговото изпълнение ще се реализира първият етап от процеса на деинституционализация, който съгласно Стратегията следва да бъде завършен до 2034 г.
Основните цели на плана са:
Ограничаване на мрежата от специализирани институции и на достъпа до тях, извеждане от специализирани институции на хора с увреждания и закриване на 10 специализирани институции за хора с увреждания с най-неприемливи условия за живот;
Подобряване на качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора, чрез осигуряване на мрежа от услуги и мерки за подкрепа в общността и домашна среда и изграждане на подходящ (материален и кадрови) капацитет за предоставянето им;
Превенция на институционализацията на хора с увреждания и възрастни хора и изграждане на приемаща и подкрепяща нагласа в обществото;
Създаване на регулаторна рамка за развитието на социални услуги и интегрирани здравно-социални услуги.
Като основни целеви групи на Плана са определени пълнолетните лица с психични разстройства, пълнолетните лица с умствена изостаналост и множествени увреждания, възрастните с различни форми на деменция, пълнолетните лица с различни форми на увреждания, възрастните хора, включително и възрастни в невъзможност за самообслужване.
Първата група мерки включва основно дейности за създаване на нови резидентни социални услуги, извеждане на лицата от специализирани институции и закриване на домове. Резидентната грижа в общността ще бъде осигурена най-вече за лицата от тези домове, които са оценени, че предлагат най-лоши условия на живот и недобро качество на грижа. Предвид обстоятелството, че част от потребителите на услуги в специализираните институции са в домове от детска възраст, е необходимо да се приложи много внимателен подход при тяхното бъдещо извеждане или преместване в нови, макар и по-качествени услуги. Поради това, в тази група мерки са включени също и дейности за оценка на потребностите и изследване на желанията на всички пълнолетни лица, които ползват услуги в специализирани институции, с цел планиране и създаване на условия за ефективно провеждане на втория етап от процеса на деинституционализация на грижата за лицата с увреждания и възрастните хора. Ще се направи оценка и на потребностите на лица, трайно настанени в държавни психиатрични болници. Обученията и супервизията на екипите за оценка на потребностите и специалистите от новите услуги също са важна част от тези мерки. За прехода от институционална грижа към грижа в общността е от решаващо значение развитието на подкрепящи услуги в общността и в домашна среда.
Във втората група мерки е предвидено развитието на два вида услуги в домашна среда - социални услуги (личен асистент, социален асистент и домашен помощник) и здравно- социални услуги (патронажна грижа за хора с увреждания и възрастни хора) и три основни форми на подкрепящи услуги в общността - дневни центрове за лица с увреждания, дневни центрове за лица с различни форми на деменция и центрове за социална рехабилитация и интеграция за лица с психични разстройства и за лица с умствена изостаналост. Като част от мерките за подкрепа в общността ще бъдат реализирани и дейности за подкрепена заетост на лица с психични разстройства и умствена изостаналост и развитие на социални предприятия.

В резултат на изпълнението на Плана ще бъдат създадени 100 нови социални услуги в общността - подкрепящи и от резидентен тип, за 2 140 потребители, в т.ч.: 6 Дневни центъра за подкрепа на лица с различни форми на деменция и техните семейства; 16 Дневни центъра за лица с увреждания и техните семейства, включително с тежки множествени увреждания; 10 Центъра за социална рехабилитация и интеграция за лица с психични разстройства и за лица с умствена изостаналост; 68 Центъра за грижа за хора с увреждания и възрастни хора (за лица с психични разстройства, лица с умствена изостаналост, лица с различни форми на деменция и възрастни хора в невъзможност за самообслужване).
На областно ниво ще бъде развита патронажна грижа за лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа. Ще продължи и предоставянето на социални услуги в домашна среда - личен асистент, социален асистент и домашен помощник. Чрез тези дейности ще бъдат подкрепени над 30 000 лица. Планирано е извеждане на минимум 750 лица с психични разстройства и умствена изостаналост от специализирани институции и осигуряване за тях на услуги в общността. Ще бъдат закрити 10 специализирани институции за лица с психични разстройства и умствена изостаналост, се казва още в писмения отговор на министър Бисер Петков.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8635
GBP 2.4796 2.4887 2.3432
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив