Съветът ще координира изпълнението на ангажиментите ни
Предвид нуждата от адаптация на съществуващите механизми за координиране на правителствената политика по въпросите на НАТО след присъединяването към Алианса, с Постановление на Министерския съвет се създава Междуведомствен съвет по участието на Република България в НАТО.Целта е да бъде отразен новият статут на страната и да се постигне по-голяма оперативност и ефективност в дейността на Междуведомствения съвет.С постановлението се променя наименованието на органа – "Междуведомствен съвет по участието на България в НАТО", предвид новия статут на България като пълноправен член на Алианса. Във връзка с това са дефинирани допълнителни функции на съвета, акцентиращи върху координацията на участието в органите и дейностите на НАТО и изпълнението на поетите от България ангажименти, произтичащи от членството.Предвидени са два състава на съвета – основен и разширен. Разграничението е свързано с необходимостта Междуведомственият съвет да взема политически решения относно участието ни в НАТО. Основният състав включва участниците, които са упълномощени да вземат такива решения (министри, заместник-министри или упълномощени от тях членове на Политически кабинети), а разширеният – участници, които, по силата на своите компетенции, могат да излагат информация, становища и препоръки, необходими за вземането на тези решения (началникът на ГЩ на БА, представители на всички министерства и директорите на национални служби в сферата на сигурността). Наред с това съставът на участниците със статут на постоянно поканени от Народното събрание и администрацията на Президента е приведен в съответствие със съществуващата през последната година практика.
Редовните заседания на Съвета в разширен състав ще се провеждат на всеки два месеца. С цел да се създаде възможност за бързо вземане на решения, е предвидено да се прилага методът на оперативни съвещания, с участието на различни ограничени формати на членовете на съвета, съгласно компетенциите по обсъжданите въпроси и по покана на председателя.
Въведено е изискването членовете и участниците в заседанията да бъдат лица, на които е предоставен достъп до класифицирана информация на НАТО на ниво не по-ниско от "НАТО поверително", тъй като често се налага работа с национална и чужда класифицирана информация.