01 Февруари 2025, 20:48 Днес (0) | Вчера (2)

Доклад на Държавния департамент на САЩ обвини: Българските банки нехаят за прането на мръсни пари

05 Март 2004 в-к "Сега" по статията работи:
A+ A-

Правителството да следи какви средства се влагат при приватизацията, препоръчват американците

За първи път Държавният департамент на САЩ остро разкритикува българските банки, че не се борят достатъчно яростно с прането на мръсни пари. Слабият контрол и твърде строгата банкова тайна позволяват на мафиотите от Източна Европа, бившия СССР, Турция и Близкия изток лесно да прехвърлят авоарите си в Западна Европа и САЩ. "Българската финансова система остава уязвима за прането на пари, свързано с наркотрафика и останалата организирана престъпност", констатират американците. Според тях законодателството ни в тази област е на ниво, но не се прилага достатъчно стриктно. "Изглежда, няма политическо желание да се променят неоправдано широките разпоредби, които пазят банковата тайна, а банковата общност има много силно лоби в парламента", пише в доклада.
"Липсата на счетоводна отчетност в бюрата за обмяна на валута, казината, небанкови финансови институции, дилъри на стоки с висока стойност и други подобни не означава, че там не се перат пари. По-скоро не се спазват изискванията да се подават сигнали за съмнителни транзакции", смята Държавният департамент.
Управляващите от НДСВ не са съгласни с американците. "Тези констатации не са съвсем коректни и се дължат на липсата на достатъчно информация. Банковата тайна може да падне за 24 часа, стига да има съдебно решение", коментира пред "Сега" председателят на парламентарната икономическа комисия Валери Димитров. По закон банковата тайна може да падне по искане на данъчни, митнически и други финансови органи или на прокурор. Съдията се произнася еднолично, без да призовава други заинтересовани лица. "Ако тази съдебна процедура пречи на ефективната борба с престъпността, няма проблем да осигурим по-голям достъп до банковата тайна", добави Димитров.

 

Според Димитров не може да се говори за банково лоби в парламента, защото при това управляващо мнозинство нито е внасяно, нито е отхвърляно предложение за отпадане на банковата тайна.
Преди дни шефът на финансовото разузнаване Васил Киров обяви, че през миналата година агенцията му е предала на прокуратурата данни за съмнителни транзакции за около 300 млн. евро.
В доклада си Държавният департамент призовава правителството да разследва произхода на парите, използвани в приватизацията, и да увеличи капацитета на финансовото разузнаване.
САЩ не за първи път обръщат внимание на раздържавяването в България. През 2002 г. американският посланик у нас Джеймс Пардю остро се противопостави на възможността изгоненият от България Майкъл Чорни да стане собственик на "Булгартабак".
"Важното за САЩ по въпроса за "Булгартабак" е избраните компании да не включват престъпни фигури или който и да е, свързан с международната престъпност", каза тогава Пардю.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 31 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8800
GBP 2.4796 2.4887 2.3371
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив