28 Февруари 2025, 13:03 Днес (1) | Вчера (1)

Румен Гълъбинов дочака освобождаването си

22 Октомври 2004 11:17 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

Със 101 гласа "за", 11 "против" и 46 "въздържали се" парламентът прие на 20 октомври решение за предсрочно освобождаване по негова молба на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) Румен Гълъбинов

Гълъбинов подаде оставка от поста поради лични причини преди тринадесет месеца - на 10 септември м. г., но решението за неговото освобождаване бе взето едва тази седмица.
При гласуването председателят на парламентарната бюджетна комисия Нина Радева обясни, че "той работи в чужда застрахователна организация, която е купила и българско застрахователно дружество, има съвсем друг кръг отговорности и друга лична визия за професионалната си кариера". Гълъбинов е изпълнителен директор и член на УС на Застрахователна компания "Български имоти".
В момента временно изпълняващ длъжността е Нуредин Кафелов, член на КФН. През последните 12 месеца за наследници на Гълъбинов бяха сочени Петрозар Петков, Стефка Ганчева, Ивайло Маринов и Ралица Агайн, но и до днес изборът не е направен. Според запознати повечето от спряганите имена по една или друга причина вече са загубили интерес към директорския стол в КФН и няма да приемат поста, дори и да им бъде предложен.
Така в момента се търси специалист, който да оглави застрахователния надзор, който е едно от най-тежките управления в КФН. Над 200 дружества се надзирават от КФН, а парите, които се въртят в този бранш, са около 700 - 800 млн. лв. годишно.
Причината за безхаберието от страна на парламента да не назначи директор на застрахователния надзор цели 13 месеца е, че управляващите не могат да намерят хем политически обвързано, хем компетентно лице за овакантения пост.
Мандатът на баш застрахователния надзорник е 5 г., но близо 2 от тях вече минаха. Това е и една от причините повечето от кандидатите да са резервирани за овакантения пост. Освен това следващата година ще има парламентарни избори и не е ясно как този факт ще се отрази на ръководството на КФН

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8650
GBP 2.4796 2.4887 2.3601
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив