10 Януари 2025, 13:14 Днес (1) | Вчера (3)

Всеки втори пести от храна

11 Октомври 2012 08:51 в. Стандарт по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 11 октомври 2012, 09:54

60% от българите отлагат плащането на ток и парно

Всеки втори българин пести от храна, като се отказва дори от продукти от първа необходимост. Хората, които се отказват от хляб обаче, се увеличават по-бързо от тези, които пестят от цигари и алкохол. Това показва проучване на Националния център за изследване на общественото мнение. То е проведено сред жителите на 86 населени места в страната. Близо 90% от българите съвсем са се отказали от деликатесните храни, защото не им достигат пари, показва проучването. Заради липса на достатъчно финанси редовно се бави и плащането на сметките за ток, парно и вода. Голяма част от хората признават, че за да вържат семейния бюджет, изцяло се отказват от отопление или през студените месеци ползват само една от стаите в дома си. Като най-голямо предизвикателство за последната година 60% от интервюираните посочват именно плащането на комунално-битовите разходи - ток, отопление, вода и др. Затруднения да плащат тези сметки са имали предимно хората във възрастовите групи 40-49 години и над 59 години. Най-трудно е за нискообразованите и жителите на столицата. Сериозни проблеми със сметките обаче имат и живеещи в селата, етническите турци и ромите, хората с месечни доходи на домакинствата под 200 лв. и живеещите сами. В сравнение с ноември 2011 г., делът на хората, посочващи, че се затрудняват да плащат комунално-битовите си разходи, е нараснал с 5 на сто, посочват от НЦИОМ. 52 на сто от българите пък твърдят, че се отказват от покупките на стоки от първа необходимост. Най-често в тази група попадат хора над 40 години от всички краища на страната, както и самотно живеещите българи. Хората с висше образование са изправени пред подобни проблеми много по-рядко, отколкото по-слабо образованите българи, показва проучването.

Ваканцията е табу за 46%

Почивката далеч от дома е табу за 46% от българите, показва проучването на НЦИОМ. Въпреки че предварително са планирали да отидат във ваканция, почти половината българи са преценили, че не могат да си я позволят през 2012 г. Делът на тези хора се е увеличил с 4% спрямо миналата година. Най-често от планирана почивка са се отказали хората на възраст между 30 и 49 години, столичаните, хората с месечен доход на домакинствата до 300 лв. и тези, чиито домакинства се състоят от 5 и повече членове.
Българите не само се отказват от почивка, но и отлагат ремонтите. През последната година 40% от пълнолетните българи са се отказали да правят планирани ремонти или да купуват нови мебели. Този дял е нараснал с 5% спрямо ноември 2011 г. Планирани ремонти и освежаване на интериора са отлагали най-често хора на възраст между 40 и 59 години, живеещи в малки градове, хора с ниски месечни доходи и многочленните домакинства.

Бавим вноските по кредити

Един от петима българи признава, че заради проблеми с парите има проблеми с обслужването на кредитите си. Броят на хората, които признават за това, остава непроменен през последната година. Също непроменен - 15%, остава и делът на тези, които са се отказали да купуват нова кола, макар това да е влизало в плановете им. Увеличава се обаче броят на хората, които заявяват, че са оставали без работа за период до 6 месеца. 16 на сто от интервюираните са имали проблеми със заетостта, което е с 4% повече в сравнение с миналата година. С 2 пункта са се увеличили и хората, които са останали без работа за повече от 6 месеца, като в момента техният дял възлиза на 15%.

80 на сто забравиха кръчмите

80% от българите се отказват от развлечения като гостувания, посещения на ресторанти и барове заради затруднения с парите. Преди четири години този дял е бил по-нисък с цели 16%, показва проучването на НЦИОМ. От дрехи се лишават понякога 79%, а от обувки - 78%, от пълнолетните българи. Тези дялове се оказват съответно с 12 и 14 пункта по-високи спрямо тези през 2008 г. При парични затруднения 74% от хората ограничават потреблението на ток, а 73% се лишават от обичайното разнообразие в храната си.

Туршията възкръсва

Туршията възкръсва. След като дълги години българите се отказваха да затварят буркани, през 2012 г. зимнината се завърна. 76% от домакинства правят туршии и компоти, показва проучване на НЦИОМ. Зимнина приготвят както бедните, така и заможните. Домашни консерви правят 76 на сто от хората с по-ниски доходи. 74% от българите с приход около и над средния обаче също затварят буркани. При крайно бедните делът е 77 на сто. Единствено сред жителите на столицата делът на приготвящите домашни консерви е два пъти по-нисък от средния за страната - 39%.
6% от интервюираните посочват, че досега са приготвяли зимнина, но тази година няма да го направят. Сред тази категория най-често попадат хора на възраст между 50 и 59 години и жители на столицата.
Само 16% от обхванатите от изследването твърдят, че в техните домакинства няма традиция да се приготвя зимнина. Това са най-младите, високообразованите, жителите на столицата и хора с месечен доход на домакинството над 300 лв.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 09 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9014
GBP 2.4796 2.4887 2.3450
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив