22 Декември 2024, 09:17 Днес (0) | Вчера (0)

До две години банките стават мощни брокери на имоти

16 Ноември 2005 08:56 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Нарастващият брой ипотечни кредити крие известни рискове за пазара

Слабостта на българския пазар на недвижими имоти е перспективата най-големите брокери да са не агенциите за недвижимости, а банките, каза Тошко Георгиев, експерт от Българската рейтингова агенция. По мои изчисления те сега са ипотекирали към 150 хил. апартамента. Другият проблем е, че у нас няма икономически растеж, обоснован на реално производство. Външнотърговският ни дефицит е астрономически, което показва, че България не е конкурентна, износът є непрекъснато намалява и националното богатство изтича зад граница. След влизането ни в ЕС се очаква доста малки и средни фирми да фалират и това ще изкара на пазара много ипотекирани имоти, предупреждава експертът.
За да се намалят рисковете за имотния пазар, държавата трябва на първо време да реши поне проблемите с инфраструктурата, уточни Георгиев. Така ще се привлекат повече външни инвеститори в недвижимости и туристи. Засега у нас не идват много платежоспособни купувачи на имоти, а дребни или средни играчи, които при първите проблеми веднага ще гледат да си заминат. Инвеститорите с по-големи финансови възможности, стъпили веднъж на един пазар, по-трудно си тръгват от него. Подобряването на инфраструктурата трябва да се направи бързо, защото вече се наблюдават тенденции на насищане на пазара и предлагането започва да превишава търсенето, добави той.
Многото ипотечни кредити не крият осезателни опасности за българския пазар на недвижими имоти, каза за "Монитор" Светла Костадинова от Института за пазарна икономика (ИПИ). За момента той се развива според икономическата логика. Има спекулации на пазара, но рисковете се поемат от участниците в него. Повечето от тях вече са наясно какво значи инвестицията в имот и за вероятността цените да паднат и да се понесат загуби. Много се говори, че у нас се върви към ценови балон на недвижимите имоти, но засега няма подобна опасност, добави тя.
В България няма опасност от срив на пазара, подобен на този от 1998 г., започнал от Източна Азия, именно заради крах на цените на имотите в Тайланд, подчерта експертката от ИПИ. У нас има достъпна информация, доходите на хората растат, централната банка контролира масата на кредитите. Наистина нараства броят на просрочените и необслужвани ипотечни заеми, но като дял от общата маса процентът е един и същ. На пазара на недвижими имоти все още има достатъчно търсене и за банките няма да е проблем да препродадат ипотекирания имот. Не бива да забравяме, че 70 на сто от банките у нас са чуждестранни, добави Костадинова.
В момента няма индикации, че на пазара на недвижими имоти има ценови балон, каза Георги Киров, старши инвестиционен консултант за Югоизточна Европа в Colliers international. Най-важният показател дали се задава криза в отрасъла е как продават строителите. Засега те го правят още докато се копаят основите на бъдещата сграда. Това значи, че те не строят спекулативно. Засега всички свободни пари се поемат от пазара на недвижими имоти и продажбите вървят добре. При нас не са постъпвали запитвания от банки относно голям брой необслужвани ипотечни кредити за закупуване на жилище. Според мен броят на просрочените заеми за имоти са много малко. Наистина пред няколко дни централната банка въведе нови ограничения за кредитирането, но те нямат връзка с отпускането на заеми за закупуване на жилища. Причината е, че масата на кредите нараства много бързо. Но по стойността им на глава от населението те са далеч от Западна и Централна Европа, добави консултантът от Colliers international.
В България вече се отпускат достатъчно ипотечни кредити и това се прави от много банки, които се надпреварват да предлагат по-изгодни условия на клиентите си. У нас обаче все още няма развит пазар на ипотекарни ценни книжа. Според специалистите той е един от стабилизаторите на пазара на недвижими имоти.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8815
GBP 2.4796 2.4887 2.3722
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив