В закона за бюджета е записано, че фискалният резерв в края на 2012 г. не трябва да пада под 4,5 млрд. лева
В края на лятото фискалният резерв подгони 7 милиарда лева. Към 31 август в него има 6,9 млрд. лв., показват данните на финансовото министерство.
Резервните пари паднаха критично ниско през февруари тази година - до 3,8 млрд. лева. В закона за бюджета е записано, че фискалният резерв в края на 2012 г. не трябва да пада под 4,5 млрд. лева.
Резервът на страната ни е бил рекордно висок в предкризисната 2008 г. - 12 млрд. лв. Най-голям срив на парите в него е имало през 1997 г., когато той е паднал до 2,8 млрд. лв.
Тазгодишният му ръст идва от емисията еврооблигации, от която са влезли 1,7 млрд. лв., както и от финализирани до 31 май т.г. приватизационни сделки.
Парите от приватизация - около 310 млн. лв. са влезли в Сребърния фонд, който е част от фискалния резерв. Затова последните данни на финансовото министерство отчитат, че в Сребърния фонд вече има 2 млрд. лв., вместо 1,7 млрд.лв. отпреди 2 месеца.
Валутните ни резерви, част от които е фискалният резерв, са 13 млрд. евро. Те покриват 171,2% от паричната база - банкноти и монети в обращение и банкови резерви в БНБ, сочат данни на централната ни банка. Изискването на закона за валутния борд е "покритието" да е 100%.
Ново намаляване на фискалния резерв ще има януари догодина, когато трябва да платим 1,7 млрд.лв. външен дълг.
Според предварителните разчети на бюджета за 2013 г. нужните за индексирането на пенсии и заплати пари могат да бъдат покрити със събраните 1,7 млрд. лв. повече приходи.
Експертите на финансовото министерство обаче очакват предложенията на социалното министерство и на НОИ, за да направят окончателните сметки. Прогнозата е, че те ще са готови на 8 октомври, за да бъдат обсъдени от кабинета около 10 октомври.
Както "24 часа" писа засега е готова само макрорамката, която залага средно 10% ръст на доходите, ръст на БВП от 1,25% и 2,6% инфлация.