28 Ноември 2024, 10:14 Днес (0) | Вчера (5)

Лихвите по депозитите падат до 3%

28 Юни 2013 08:20 в. Монитор по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 28 юни 2013, 08:21

Инфлацията изяжда доходите от тях

Лихвите по депозитите догодина се очаква да паднат до 3%. Това прогнозира Явор Ачев, мениджър на Pioneer Investments за България, по време на семинар за капиталовите пазари и инвестиции, проведен вчера във Варна.

През следващите години хората ще пренасочат част от спестяванията си от депозити към инвестиции на финансовите пазари. Причината е, че доходността по срочните влогове непрекъснато се свива. Освен това въведеният от началото на годината данък „лихва” води до намаляване на сумата, която ще се капитализира в бъдеще.

„Лихвите по депозитите в България постепенно ще се изравняват с доходността по срочните влогове в другите държави от Европейския съюз”, прогнозира още той.

Според анализи на компанията през 2014 г. доходността по депозитите за домакинства ще е близо 3,71%. Средната лихва по влоговете за фирмите ще е от порядъка на 1,60 на сто. Очакванията до края на тази година са доходността по депозитите за гражданите да се задържи на около 3,92%, а за бизнеса – 1,75 на сто.

В същото време поскъпването на стоките и услугите непрекъснато изяжда спестяванията на домакинствата. Данни на НСИ показват, че средно-годишната инфлация за последните 10 години в България е 5,28%. „Така се оказва, че реализираната доходност по депозитите е под процента на инфлацията”, коментира Ачев. Според него това ще накара част от хората да прехвърлят парите си в инвестиционни фондове.

Колективните инвестиционни схеми, инвестиращи в облигации, често реализират по-голяма възвръщаемост. Ачев даде за пример фонд с годишна доходност 10,05%. Фонд, инвестиращ в европейски облигации, пък има доходност от 5,61 на сто, а в европейски корпоративни облигации – 5,69%. При тези вложения трябва да се има предвид още, че по закон капиталовата печалба от инвестиции във взаимни фондове не се облага с данъци.

„Всеки, който може да задели между 20 и 30% от месечния си доход и е готов да не ползва средствата за минимум година, може да инвестира в колективни инвестиционни схеми”, поясни още Ачев. Той допълни, че в управляваната от него компания има 6000 индивидуални инвеститори.

Обикновено те са заможни клиенти

Младите хора също все по-често ползвали спестовни планове, които се предлагат към ипотечните кредити. При определени оферти, ако се ползва такъв спестовен план, банките дават отстъпка от лихвите. Желаещите да вложат парите си в инвестиционен фонд трябва да имат предвид още, че обикновено се дължи входяща такса. Тя варира от 1,5% до 5 на сто от размера на инвестицията в зависимост от това доколко е рисков фондът. Плаща се и такса за управление.

Междувременно председателят на управителния съвет на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян коментира, че е скептичен към самостоятелното съществуване на Българската фондова борса. Според него бъдещето й е в обединение на регионална база, за да има повече инвестиционни възможности.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8588
GBP 2.4796 2.4887 2.3428
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив