25 Януари 2025, 20:11 Днес (0) | Вчера (2)

Министър Андреева иска такса за пациентите с безплатни лекарства

16 Юли 2014 08:53 в. Сега по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 16 юли 2014, 09:08

В концепция, писана в последния момент, здравното министерство иска диференциран ДДС за медикаментите

Здравното министерство отново успя да изненада с нескопосана концепция по ключов въпрос, написана в последния възможен момент преди оставката на кабинета. Пациентите, на които са изписани безплатни лекарства, да заплащат определена такса, която да е процент от минималната работна заплата. Това предлага здравното министерство в проект на концепция за лекарствена политика, която е качена за обществено обсъждане.

Подобна такса се плаща за преглед при личен лекар и специалист, както и за всеки ден от лечението в болница. Според Министерството на здравеопазването въвеждането на схеми за споделяне на риска се прави, за да се ограничат високите разходи за иновативна терапия. Защо пациентът трябва да плаща "наказателна" такса за предписаната му терапия авторите на концепцията не обясняват. В нея липсва и прогноза с колко се очаква да се ограничат въпросните разходи. Например диабетноболните на инсулин у нас са около 100 000 души и получават инсулина безплатно. По какви причини те ще трябва да плащат тази такса здравното министерство не обясняват.

И този екип на здравното министерство стигна до старата идея за въвеждане на диференцирана ставка на ДДС за лекарства с рецепта. Предлага се нулев ДДС за тази част от цената на лекарството, която се поема от бюджета на НЗОК или от други публични фондове.

В проекта се отбелязва и проблемът с липсата на аптеки в редица населени места. Според документа аптеките в страната са около 3500, но те са концентрирани в икономически атрактивните региони и населени места. По данни от 2012 г. в 38 общини в страната няма аптеки, които работят със здравната каса. В 11 областни центъра липсват денонощни аптеки, а в областния център Благоевград има само една аптека, макар че в региона живеят около 323 хил. души. По тази причина в проекта се предлага да се създадат стимули за разкриването на поне една денонощна аптека в населените места с над 20 хил. души. Друга мярка за подобряване на достъпа до фармацевтични услуги е създаването на списък с лекарства без рецепта, които да се предлагат и в дрогерия. Годишният капацитет на генеричната индустрия в България възлиза приблизително на 21 млрд. таблетки и капсули, 200 млн. ампули, бутилки сиропи и унгвенти и 125 тона субстанции, става ясно от данните в документа.

Предвид краткото време, което остава за работа на настоящия кабинет, концепцията няма как да бъде приета. Освен това заради нея трябват промени и в Закона за здравното осигуряване.

Концепцията обаче е поредното доказателство за ниското качество на работата на администрацията. Миналия петък се стигна дотам, че Министерският съвет се разграничи в официално съобщение от подопечното си Министерство на здравеопазването заради лошия проект за актуализация на бюджета на НЗОК, който не е подкрепен от никакви финансови разчети.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив