Народните представители не обявяват зависимостите си в декларациите за конфликт на интереси
Популярни депутати често пропускат да опишат в декларациите си за конфликт на интереси свързаните с тях лица, чиято дейност би могла да представлява частен интерес, т.е. да им донесе някаква облага или задължение, показа проверка на "Сега". По закон народните представители са длъжни да споменат съпрузите или тези, с които са във фактическо съжителство, както и роднините по права, съребрена линия и дори по сватовство. В закона е записано още, че на обявяване подлежат и "физически и юридически лица, с които лицето, заемащо публична длъжност, се намира в икономически или политически зависимости, които пораждат основателни съмнения в неговата безпристрастност и обективност".
Така например Делян Пеевски от ДПС е "забравил" за медийния бизнес на майка си Ирена Кръстева, която притежава множество вестници и телевизии. Затова пък е споменал, че е подал молби за излизане от управата на Български медиен съюз и Съюза на вестникарите и разпространителите на печатни издания. Според документа все още се чака решение по неговите молби. Пеевски все още е депутат, чака се и решение на Конституционния съд дали не е в несъвместимост, след като се отказа от ръководния пост в ДАНС.
Шефът на комисията по енергетика и зам.-председател на комисията по регионална политика и местно самоуправление Рамадан Аталай не е споменал сина си, който върти сериозен бизнес. Ревин Аталай продължава да е съсобственик в голямата транспортна компания "Ивкони" и в още няколко фирми. Според "Дакси" той е сред собствениците на "София Бус" ООД, "Балкан газ" ООД, "Прометекс-90" ООД и др. Дори е концесионер на водоем за следващите 25 г.
Йоана Кирова от ГЕРБ е пропуснала съпруга си, който е изпълнителен директор на "Киров" АД. Бизнесът му е в областта на търговията с машини за строителна и миннодобивна дейност.
Георги Кадиев от БСП е забравил за фирмите на жена си, която търгува с еленергия. Кадиев е член на икономическата и на бюджетната комисия.
Не липсват и куриози. Хюсеин Хафъзов, станал популярен с отказа си "да ваканцува", е записал в декларацията си, че брат му има бизнес, но не знае какъв.
Бизнесът на депутатите варира от производство на бяло саламурено сирене (бившият ДПС депутат Даут Осман) до счетоводни услуги. Най-често обаче се декларират консултантска дейност, превози, търговия, включително и с имоти, хлебопроизводство, свиневъдство, производство на ток от ВЕИ и медицински услуги.
Депутатите от 42-рия парламент не са първите, които крият евентуални зависимости. Бившият енергиен министър и дългогодишен парламентарист Румен Овчаров два мандата поред е пропускал да опише "Про енерджи" ЕООД, където едноличен собственик е съпругата му Иванка Овчарова. Емил Димитров от ГЕРБ не споменава за бизнеса на майка си и жена си, макар да стана известен именно с лобистките поправки, които обслужваха техния интерес. По-късно той бе уличен в конфликт на интереси. Същото мълчание е запазила и Вяра Петрова, която комисията за конфликт на интереси оневини заради това, че майка й усвои пари по европрограми за социална дейност, докато Петрова бе член на социалната комисия в парламента.