НАП е наложила глоби за закъснения за над 60 млн. лв. миналата година
Традиционно у нас документите в различните администрации се подават в края на определения срок.
20% от около 400 000 фирми, задължени да подадат финансовите си отчети за миналата година в Агенцията по вписвания, не са направили това в законовия срок. Това показа проверка на "Сега". Според Търговския закон това трябваше да се случи до края на юни. Глобите за закъснението са от 2000 до 5000 лв. за юридически лица, като при повторно нарушение санкцията се удвоява.
Както обикновено у нас документите се подават в последния момент. Според данни на Агенцията по вписванията през последната седмица на юни са подавани дневно между 12 хил. и 27 хил. отчета, докато през останалата част от месеца те са били средно по няколко хиляди. Годишният финансов отчет трябва да включва счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, паричните потоци, собствения капитал и някои приложения. Отчетите могат да се подават по електронен път и на хартиен носител.
Повечето от налаганите глоби са в рамките от 2000 до 3000 лв., коментираха за "Сега" от Националната агенция за приходите (НАП). Размерът на глобата не се определя автоматично от териториалните дирекции на НАП, а се вземат под внимание няколко основни фактора: дали годишният отчет е подаден със закъснение, или въобще не е подаден, дали дадената фирма има и други нарушения и т.н. Миналата година са издадени около 30 000 наказателни постановления за забавени или неподадени финансови отчети за 2010 г. Около 8000 от тях са за територията на Софийска община. От приходната агенция не уточниха каква е общата сума на глобите, но посочиха, че е над 60 млн. лева.
Част от глоби не се плащат, защото фирмите обжалват наказанията в съда. От НАП се оплакаха, че през последните месеци са зачестили случаите, когато след обжалване от фирми съдилища от Североизтична България (Търговище, Шумен) отменят наказателните постановления и съответно наложените глоби за неподаване в срок на годишни финансови отчети. Основният мотив за това в много от случаите е, че съдът намира нарушенията за "маловажни". Точно обратната е практиката в Добрич - там съдът потвърждава почти всички наказателни постановления на НАП и санкциите за фирмите остават в сила.