Мирослав Найденов и Симеон Дянков най-често са били мишена на депутатски питания
Въпреки отчетената законодателна активност пленарната зала често остава с рехаво присъствие на депутатите при разглеждане на важни законопроекти.
41-ият парламент е работил по стахановски, ако се вярва на отчета му за трите години от началото на мандата. Той е приемал средно по 1 закон на всяко пленарно заседание от 14 юли 2009 г. до последния си работен ден преди лятната ваканция на депутатите на 26 юли. За 411 пленарни заседания народните избраници са гласували общо 479 закона. Към актива си за същия период парламентът е добавил още 458 решения, както и 10 декларации.
Справката показва, че внесените от Министерския съвет и депутатите законопроекти са почти двойно повече - 843. Не става ясно обаче колко от неприетите всъщност са били отхвърлени или изтеглени и колко все още залежават в очакване да бъдат разгледани в парламентарните комисии или в пленарна зала. Липсва и разбивка на внесените от депутати законопроекти по парламентарни групи. Така не може да се каже коя политическа сила е била най-активна в законотворчеството. Според справката се оказва, че основната движеща сила в законодателството е Министерският съвет - той е внесъл общо 447 проекта. Депутатите обаче взимат превес при изготвянето на решения - от общо 586 решения 511 са техни. Народните представители са подготвили и 27 проекта на декларации и обръщения.
За 3 години на парламентарен контрол на министрите се е наложило да отговарят лично в пленарната зала или писмено на 2726 депутатски въпроса и на 418 питания. Премиерът Бойко Борисов се нарежда доста назад сред много от подчинените си по проявения към него депутатски интерес. Към него са отправени 128 въпроса и питания.
Най-търсен е земеделският министър Мирослав Найденов, който е отговарял цели 357 пъти. Непосредствено след него е главният финансист на държавата Симеон Дянков. Той се е отчитал устно и писмено 321 пъти. В челната петица се нареждат и двама ексминистри - на икономиката Трайчо Трайков с 267 въпроса и питания и на регионалната политика Росен Плевнелиев с 242. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов пък е давал информация 262 пъти. Сред новите попълнения в кабинета най-често е привиквана заместничката на Плевнелиев Лиляна Павлова - 127 пъти. Изненадващо безинтересен се оказва на депутатите отговарящият за управлението на еврофондовете Томислав Дончев. Той се е явявал на препитване едва 38 пъти.