Сдружение „Ларго" ще лобира за създаването на социални кабинети за доболнична помощ.
Идеята е кабинетите да обхванат безработните, които нямат никакво имущество със здравни проблеми преди състоянието им да се задълбочи.
Формацията има вече разработен проект, който за първи път беше представен на кръгла маса в Хасково. Разработката обаче ще бъде обсъдена на срещи с различните институции, имащи отношение по проблема в още 10 от областните градове, посочи предс. на сдружението Сашо Ковачев.
Според статистиката от 2 млн. здравнонеосигурени лица у нас, трайно безработните и хората без никаква собственост са 460 000.
Заради невъзможността на достъп до здравни кабинети те обикновено са пациенти на спешна помощ.
Идеята, която лансира "Ларго" е социално слабите и здравно неосигурени лица да получават минимален пакет от услуги. Предложението е в него годишно да бъдат заложени: един първичен и два вторични общомедицински прегледа, рентгенография, пълна кръвна картина и манипулации от типа на поставяне при необходимост но инжекции или пък поставяне и ли смяна на превръзки.
От Сдружението имат две идеи за финансиране на социалните кабинети. По-кардиналното от тях е чрез дописване на ПМС 17, което организира схемата за болнична помощ на социално слабите с годишен фонд от 5 млн.лв. Предложението е към вече съществуващото постановление да бъде включена и доболничната помощ, за която може да се използва като финансов ресурс остатъка на болничната.
Другата идея на Ларго е социалните кабинети да бъдат организирани и поддържани от общините.
Според първоначалните разчети, направени от консултантите на проекта един подобен кабинет ще струва годишно на местната власт около 2 500 лв месечно или около 25-30 000 лв. годишно, посочи д-р Красимир Кискинов. И уточни, че сумата не трябва да е стряскаща за общините, тъй като не е задължително да излиза от бюджетите им, а може да се търси чрез различни проекти.