Не по-малко от 20 на сто от земетресенията през последните години в американския щат Оклахома най-вероятно са свързани с добиването на шистов газ чрез хидравлично разбиване, се посочва в проучване, публикувано в научното списание "Сайънс"
От началото на годината в Оклахома са регистрирани 240 земетресения с магнитуд 3.0 или по-висока степен, което е два пъти повече от трусовете с такава сила в Калифорния, която се смята за "сеизмичен център" на страната. В същото време до 2008 г., когато започва масовото производство на нефт и газ в Оклахома чрез фракинг, в щата е имало не повече от едно земетресение с такава сила в годината.
Учени от Корнелския университет и други институции заключават в своето изследване, че една пета от всички земетресения в щата са свързани с четирите най-големи газови сонди югоизточно от Оклахома сити. Според тях, производствените дейности в тези места може да предизвикат трусове в радиус от 35 километра, предаде БГНЕС.
Един от авторите на доклада, професор Джефри Eйбърс от Колумбийския университет изключва сеизмичната активност в Оклахома да е резултат от естествени процеси. "Такъв голям брой повтарящи се земетресения не може да бъде част от естествената система", цитира думите на учения британският вестник "Гардиън".
Местни власти в САЩ и по-рано свързваха серията от земетресения с новите методи за добив на газ, въведени активно в страната през последните години. Публикуваният в четвъртък доклад за първи път дава научна обосновка на тези предположения.
Хидравличното разбиване е процес, при който се създават и доразвиват пукнатини в скалния слой, като за източник на енергия се използва течност. Самото нанасяне на пукнатини се прави чрез сонда, която прониква в скалата на мястото, където се намира находището, с цел да се увеличи екстракцията на нефт и природен газ.