"Непрозрачният" според Плевнелиев резерв за непредвидени и неотложни разходи, се увеличава през 2010 г. с над 1,1 млрд. лв., което е над 4 пъти по-голяма сума от предвидената в сегашната актуализация
Финансовият министър Петър Чобанов изпрати второ официално писмо в рамките на три дни към "Дондуков" 2, в което заявява, че не приема президентските мотиви за ветото върху актуализирания бюджет. Според Чобанов не може да бъде открита икономическата логика на изложените от президента мотиви. Те имали чисто политически характер и са пример за явно политическо позициониране, което се разминавало с функцията на обединител на нацията. Той настоява президентът да отговори на въпроса защо като министър е бил сред вносителите на актуализация, направена в средата на 2010 година. Министърът припомня, че тогава шната промяна е предвиждала намаление на приходите с 1,9 млрд. лв., увеличаване с 900 млн. лв. на разходите и нарастване на дефицита с 2,8 млрд. лева.Това било в пъти повече от сегашната актуализация.
"Непрозрачният" според Плевнелиев резерв за непредвидени и неотложни разходи, се увеличава през 2010 г. с над 1,1 млрд. лв., което е над 4 пъти по-голяма сума от предвидената в сегашната актуализация.
Поради недобро бюджетно планиране и нарушаване на принципите на фискална дисциплина 660 млн. лв. от тези 1,1 млрд. са за разплащане на задължения към бизнеса, обяснява Чобанов. Той припомня на Плевнелиев, че по същия начин задължения към бизнеса бяха оставени в наследство и към края на май 2013 г. поради същата философия на изпълнение на бюджета.
Министърът определя като несъстоятелни аргументите за оспорване на актуализацията на бюджета в частта на приходите. Изпълнението досега очертавало сериозно изоставане спрямо предвидените в бюджета.
Чобанов посочва, че невъзстановеният ДДС към 30 юни 2013 г. е 776 млн. лв., в т.ч. 319 млн. просрочен и 457 млн. текущ. От една страна, се налага извънредно да бъде възстановен ДДС в размер на 500 млн. лв., за да се достигнат нормалните нива на невъзстановен данък, а от друга декларираният за периода декември-май 2013 г. в размер на 450 млн. лв. не е събран, възмущава се министърът.
Като некоректна, тенденциозна и безотговорна е определена интерпретацията от президента на увеличения лимит за поемане на нов държавен дълг до 1 млрд. Чобанов смята за нелогично обвързването му с финансирането само на текущи разходи.
"Ветото е най-сериозният инструмент за реакция, но в случая се използва за възпрепятстване и забавяне на изпълнението на програмата на правителството, насочена към предсказуемост, изрядност в отношенията и солидарност към уязвимите социални групи", завършва писмото на Чобанов.