Далаверата хит в Бояна, Драгалевци и Симеоново
Схема за кражба на ток чрез дистанционно управление е абсолютен хит на пазара у нас. Тя се предлага от различни групи висококвалифицирани електричари, които действат на територията на цялата
страна. Една от тях е известна като варненската група, тъй като се придвижва с кола, регистрирана в морската ни столица.
Цената на услугата тръгва от 2000 лв. твърдо плюс процент от „икономисаната” енергия, който се плаща ежемесечно. Първоначалната такса варира в зависимост от конкретния обект, чийто електромер се
манипулира. Тарифата за хотел в Боровец например е от порядъка на
15 хиляди лева първоначално
Процентът, който се плаща месечно, най-често е от порядъка на 40-50 на сто „спестения” ток. Модерната джаджа, която лъже електромера да не отчита, излиза доста по-евтино, ако се монтира на уреди в
жилищна сграда - около 600-700 лв.
За София най-много специални устройства за крадене на ток с дистанционно управление са изловени в баровските квартали Симеоново, Драгалевци, Бояна. Крадци на ток по новата технология има дори на
„Секвоя” - улицата, на която навремето живееше Тодор Живков, съобщиха от ЧЕЗ. От Е.ОН, която обслужва Североизточна България, не скриха, че и те са се натъквали на модерните устройства. Само от ЕВН
заявиха, че до момента нямат такива случаи.
„В момента кражбите са на изключително интелигентно ниво и се установяват изключително трудно”, коментира Росен Йорданов, шеф на дирекция „Експлоатация и поддържане” в ЧЕЗ Разпределение. Той
обясни, че
схемата, която се прилага в момента
действа благодарение на прекъсвач, който може да се управлява дистанционно чрез радиосигнал. Той се поставя на намотката за напрежение в електромера. Когато прекъсвачът се включи, уредът спира да
отчита минаващия през него ток. Сигналът стига до прекъсвача благодарение на малка антена, монтирана вътре в самия електромер. „Тази схема работи и при електронни, и при механични електромери”,
каза още Росен Йорданов. Според него въпреки големите надежди, възлагани на електронните уреди, единственото, което засега крадците на ток не са измислили за тях, е как електромерът да започне да
върти обратно, като по този начин намалява показанията за консумацията. Според експертите на ЧЕЗ цената на материалите, от които се сглобява подобно устройство, са от порядъка на 30 лв.
Изобретателността на електричарите
- автори на подобни устройства обаче в никакъв случай не спира дотук. Заедно с трика за манипулиране на електромера те предлагат и различни решения за това, как закупилите услугата да се пазят от
проверяващите екипи на енергото.
Най-простият вариант е чрез дистанционното управление. Чрез него при появата на инспекторите на съответното дружество прекъсвачът се изключва и уредът започва да работи коректно. Има обаче и далеч
по-сложни схеми. В един от случаите от ЧЕЗ са установили, че пред таблото с електромера на богаташка къща бил поставен под на пружини. Когато инкасаторът стъпи на него, електромерът започва да
засича нормално и при проверката не се установява никакъв проблем. В друг случай електромерът започва да отчита при отварянето на вратичката на таблото.
„Основният принцип е да се прекъсне напреженовата бубина - дали ще е с дистанционно управление, дали с ключе през вратата на таблото, е без значение”, обясни още Росен Йорданов.
Крадците на ток чрез тази схема са били изловени или по сигнал, или чрез анализ на консумацията им. По всички такива случаи работи и МВР, казаха от ЧЕЗ.
Доказването на кражбите в съда
обаче става изключително трудно, тъй като трябва да се посочи кой точно е сложил джаджата в уреда. Това обаче се оказва невъзможно на практика, тъй като след поставянето на устройството уредът се
запечатва с пломби, които са досущ като оригиналните. Става въпрос както за фабричната пломба, така и за останалите две, които се поставят от агенцията за метрологичен надзор и от енергото.
Номерата на изфабрикуваните пломби, естествено, съвпадат с тези в базата данни на енергото. Освен това се фалшифицира и холограмният стикер на уреда и разкъсаният при отварянето му се подменя с
нов. В тези случаи единственото, което могат да направят енергодружествата, е да начисляват сметки за минали периоди. За Е.ОН и ЕВН този период е шест месеца, а за ЧЕЗ - три.
По експертни оценки кражбите на ток у нас възлизат на 150-200 млн. лв. годишно. Те се признават на енергодружествата и се включват в цената на тока.


