09 Февруари 2025, 05:53 Днес (0) | Вчера (0)

Офшорката вече не е на мода за плащането на по-ниски данъци

20 Януари 2006 09:03 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Новоприетият Данъчно-осигурителен процесуален кодекс въведе сериозни антиофшорни мерки

Много държави, както и някои от екзотичните островни групи, са ценени не само като любима туристическа дестинация. Те придобиха известност и със статута си на офшорни зони, или иначе казано - "данъчен рай". Това са територии, където може да се учреди компания, която се ползва от изключително облекчен данъчен режим. Планирането на данъците, съобразно възможностите, които предлага офшорният бизнес е напълно легален начин данъкоплатците да трансферират печалбата си към зони, където тя не се облага.
Съществуват многобройни финансови методи за използване на офшорните фирми. Например при експорт. Износителят продава стоката първо на своя офшорна компания, на ниски цени и при минимална печалба. След това, вече от името на офшорната фирма, изнасяната стока се продава на чуждестранния купувач на реалната износна цена, която е значително по- висока. Основната печалба остава за офшорното дружество, но върху нея то не дължи данъци.
Друг пример: Местни дружества, притежаващи права върху патенти, лицензи или договори за франчайзинг, прехвърлят тези права на своя офшорна компания, която вече от свое име ги предоставя на лицата, които искат да ги ползват. Отново основната част от печалбата остава в офшорната компания и не се облага.
За ефективността на всички подобни схеми определяща е гарантираната анонимност на собственика на офшорната компания. Ако той е явен, ще са налице сделки между свързани лица. Тогава ще се задействат отдавна съществуващите във вътрешното ни право мерки за предотвратяване отклонението от данъчно облагане. Една от тях постановява, че когато свързани лица осъществяват сделки при условия, отличаващи се от условията между несвързани лица, печалбата им се установява и облага с данък при условията, които биха възникнали за несвързани лица. Свързаността обаче е недоказуема, докато конфиденциалността на собственика на офшорното дружество е добре защитена.
От известно време законодателствата на много страни не гледат с добро око на пълното освобождаване от данъци чрез офшорните центрове. Въпреки, че се появиха зони, които срещу ниски, но все пак съществуващи данъчни ставки осигуряват на компаниите, регистрирани в тях, необходимото за бизнеса им добро име, негативното отношение към "офшорките" прерастна в стремеж към тяхната забрана по законов път.
У нас, новоприетият ДОПК /чл.116/, в унисон с директивите на ЕС, въведе сериозни антиофшорни мерки. Създадените нови разпоредби преодоляват анонимността на собственика на офшорна компания. Изведено е оборимо предположение за свързаност на лицата при сделки с международни партньори. Смята се, че отношенията са между свързани лица, ако чуждестранният контрагент е регистриран в държава, която не е членка на Европейския съюз и в която дължимият подоходен или корпоративен данък е с повече от 60 на сто по-нисък от този в България. Презумпцията не се задейства само ако ревизираното лице осигури доказателства, че съконтрагента му не ползва преференциален данъчен режим, или че осъществява дейност на местния пазар. Такива доказателства обаче, на практика не могат да се представят, защото повечето офшорни центрове законодателно забраняват компаниите, регистрирани на тяхна територия да извършват там каквато и да е стопанска дейност. При тези обстоятелства, съобразно презумпцията за свързани лица, ревизиращите органи сами ще установяват пазарните цени на сделките и ще извършват данъчното облагане въз основа на тях. Така невъзможността за прилагане на трансферно ценообразуване обезсмисля офшорния бизнес.
Тези законодателни промени тепърва ще бъдат предмет на анализи и коментари. Дали разпоредбите могат да се тълкуват изопачено, дали ще навредят на бизнеса и ще увеличат личното усмотрение в работата на администрацията, може да се прецени едва след като се натрупа достатъчно административна и съдебна практика. Едно е ясно- занапред приложението на офшорните компании като метод за намаляване на корпоративния данък не е препоръчително. Естественият стремеж на бизнесмените да изразходват за данъци възможно най- малка част от своята печалба трябва да се насочи към по- авангардни технологии за данъчно оптимизиране без участието на офшорни дружества.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 07 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8878
GBP 2.4796 2.4887 2.3370
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив