05 Февруари 2025, 00:44 Днес (0) | Вчера (0)

Разширяват “синята зона” с още 431 места

21 Март 2006 09:08 в-к "Монитор" по статията работи:
A+ A-

Общината пише нов план за движение по жълтите павета

С още 431 места да се разшири "синята зона" за платено паркиране в столицата ще реши в четвъртък Столичният общински съвет по предложение на зам.-кмета по транспорта Велизар Стоилов.
Новите паркоместа се намират до големи административни, бизнес, търговски или изложбени комплекси.
Въвеждането им се налагало от необходимостта от подобряване на организацията на движение и реда за паркиране в столицата, аргументира се зам.-кметът.
В края на миналата година градският парламент реши "синята зона" да се разшири с близо 2200 места в центъра на града.
Те ще се въвеждат постепенно заедно с новите 430 от април до юни, обясни пред "Монитор" шефът на "Паркинги и гаражи" Николай Александров. Усвояването им се отложило, тъй като през зимата не можело да се разчертават улиците. Вече били набавени и новите знаци за паркиране, каза шефът на общинската фирма.
В началото на месеца той е прекратил договорите за 14 паркоместа "Служебен абонамент" по бул. "Цар Освободител"-от "Раковски" до площад "Батенберг", заради задръстванията, които стават в този участък. Фирмите са получили право да паркират на други улици.
Междуведомствена комисия ще преразгледа издадените инвалидни карти за паркиране, съобщи още Александров. По думите му в момента общината е раздала 24 600 талона на хора с увреждания. Всеки месец се издавали по 1500-2000 нови талона. Комисията, в която ще участват и лекари, ще провери колко от получилите талони имат право на тях. След това тези, които отговарят на условията, ще получат чип карти, обясни Александров.
С въвеждането на електронните карти ще се пресече практиката за паркиране с фалшиви талони, които се търгували между 50 и 200 лева. Не може здрави и прави момчета с лъскави автомобили да ползват инвалидни карти, посочи шефът на "Паркинги и гаражи".
В четвъртък градският парламент ще гласува и предложението на Велизар Стоилов да се разработи нов план за организация на движението по бул. "Цар Освободител" между ул. "Раковски" и площад "Независимост". Ще се предвиди ново регулиране на светофарните уредби, промяна на броя на платната за движение и др., пише Стоилов.
Вчера той и кметът Бойко Борисов се срещнаха с кмета на Прага Павел Бем, с когото са обсъдили възможностите за кандидатстване с общи проекти за усвояване на еврофондовете. Един от първите проекти, по които има възможност да работим съвместно и да получим техническа помощ, е проект за цялостна подмяна на  столичния електротранспорт - релсовият път, кабелната мрежа и возилата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 04 Февруари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9036
GBP 2.4796 2.4887 2.3525
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив