29 Ноември 2024, 15:45 Днес (2) | Вчера (2)

15% данък офшорка

08 Юли 2013 08:16 в. Стандарт по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 8 юли 2013, 08:21

Равни условия между фирмите, които пълнят бюджета, и тези, които крият парите си, искат от БТПП

България е на път да се нареди сред страните, предприели кампания срещу явлението "данъчен рай". След като ДПС обяви, че умува над законопроект за въвеждане на данък върху трансферите към офшорни зони, представители на бизнеса сами направиха предложение към управляващите как да стане това.
С 15% да се облагат всички плащания от България към офшорни зони в света, предлага Българската търговско-промишлена палата. Размерът на данъка е определен, защото акумулира 10%-ния данък печалба у нас и 5%-ния данък върху дивидента, обясни за "Стандарт" адвокат Тодор Табаков, който е и член на Управителния съвет на БТПП. Възможно е обаче процентът да се свали до 10.
Облагането на офшорните сделки преследва няколко цели. Първо, ограничава изтичането на капитали от страната. А те в момента са жизненоважни за стагниращата българска икономика. Второ, поставят се в равни условия фирмите, които плащат данъците си у нас, с тези, които ги избягват, разкривайки офшорно дружество. Равнопоставеността ще повиши конкурентоспособността най-вече на малките и средние фирми. Въпреки че във все по-глобализиращия се свят да въртиш и управляваш бизнес през офшорни дружества вече не е само привилегия на големи компании.
По оценка на БТПП очакваните приходи от новия данък е около 100 млн. евро. Не трябва обаче да се пренебрегва и ДДС ефектът, ако наистина се намали броят на сделките през офшорки и те се извършват на територията на страната.
Според палатата обаче много по-същественият момент от въвеждането на този данък е, че ще престане да се говори за офшорките като за мръсен бизнес. "След като си си платил данъците в една свободна икономика, никой не може да се интересува в каква дестинация си изнасяш парите", казва адвокат Тодор Табаков. Според него този налог на практика ще "легализира" парите, които отиват към офшорните зони. "Той ще действа като катарзис за тези лица, които до този момент не са си плащали данъците", смята още Табаков.
В инициативата на БТПП наблюдатели разчитат превантивна застраховка срещу по-сериозни санкции към притежателите на офшорки. Валутният закон не ограничава правото на българските граждани да имат фирма в данъчен рай, стига тя действително да извършва дейност, а не е куха структура. Развитите икономики обаче стават все по-чувствителни към темата, защото търпят огромни загуби от изтичането на капитали в тези зони. ОИСР наскоро отново предупреди за огромни парични обеми в офшорни зони, с които се избягва данъчното облагане. Все повече компании в САЩ и Европа много внимават в работата си с офшорни юрисдикции за произхода на парите и дали те не са от съмнителни операции, които се преследват от закона. Какво ще се случи с натрупаните вече пари в офшорните зони? Засега у нас не се повдига въпросът за облагане и на тези средства. Скоро обаче отново може да очакваме на дневен ред да се появи идеята за данъчна амнистия. Предложения за облагане с еднократен данък на натрупани в миналото ресурси с неясен произход се появява периодично в България в годините на прехода. Още повече че вече имаме примера на страни като САЩ, Германия и Италия.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 28 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8572
GBP 2.4796 2.4887 2.3451
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив