27 Декември 2024, 14:07 Днес (0) | Вчера (0)

3 жалби за рушвет спират парите на болницата

17 Юни 2015 08:47 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 17 юни 2015, 08:51

Лекуват ни по два пакета - спешен и не съвсем

Болници, от чиито здравни услуги пациентите са "системно неудовлетворени”, ще губят финансирането си от НЗОК. Това решиха вчера депутатите с приетите на второ четене поправки в Закона за здравното осигуряване. Своеобразното "измерване на щастието” на лекуваните ще става по критерии, определени от министъра на здравеопазването.

"Такива например ще бъдат отчетено, но непроведено лечение, взети неправомерно пари, грубо отношение”, изреди в аванс здравният шеф Петър Москов в кулоарите на НС.

Определянето на удовлетвореността ще става чрез подаване на жалби, тоест по инициатива на самите пациенти. Сигналите ще се изпращат до шефа на районната здравна каса, а звеното ще бъде длъжно в срок от 30 дни да направи проверка и да установи фактите. При повече от три случая на погазени норми за качество в рамките на шест месеца, съответната РЗОК ще прекратява договора за финансиране с немарливото лечебното заведение, предвиждат поправките.

Макар измерването на удовлетвореността на пациентите да получи широка подкрепа, депутати от опозицията предупредиха, че това може да доведе до порочни практики.

Нашите притеснения са по отношение обективността на критериите. Може да се стигне до неоснователни жалби, клевети и дори опити за рекет, обясни Тунчер Кърджалиев от ДПС.

С приетите вчера промени депутатите окончателно разделиха медицинските услуги, покривани от здравната каса, на основен и допълнителен пакет. В първия ще влизат социално значимите заболявания, които причиняват 95% от случаите на инвалидизация и смъртност в страната, уточни Москов. За тях лечението на осигурените ще бъде заплащано на 100% от касата. В другия пакет ще влизат останалите болести, чието лечение търпи отлагане и ще става по планов прием. Алтернативата на листите на чакащите ще бъде заплащането по линия на частните фондове.

Ще има и трети пакет - за спешна помощ, която ще се покрива от държавата, без значение дали лицето си плаща здравните вноски или не.

При дебатите от ДПС заявиха, че ще сезират съответните институции за дискриминация спрямо гражданите заради лечението по пакети. Мая Манолова от БСП пък предупреди Петър Москов, че заради тази промяна гражданите ще го изгонят от министерското кресло с камъни

Приемането на окончателните поправки в Закона за здравното осигуряване бяха придружени с люти кавги за всеки текст. Така седем часа на редовното време за заседанието на НС вчера не стигнаха за гласуването на всички поправки. Затова депутатите спряха часовника снощи и решиха да работят до отмятането на целия законопроект. До редакционното приключване на броя не бе уреден въпросът за това колко години назад трябва да се покриват здравните вноски, за да не се губят осигурителни права. Предложението на здравната комисия в НС беше за 5 години назад с 6 месеца гратисен период за внасяне на сумите. Това е значително по-облекчен режим в сравнение с първоначалната идея на вносителите - за 15 години назад.

Без промяна в надзора на НЗОК
Надзорният съвет на НЗОК запазва сегашния си състав от 9 души, както и обществения си характер. Това решиха вчера депутатите, като с гласуваните на второ четене поправки в Закона за здравното осигуряване отхвърлиха предложението на МЗ звеното да се раздуе с още двама души. Изпълнителната власт искаше надзорът на касата да стане 11 души, като сред членовете превес вече да имат представителите на държавните институции. Тази идея на здравия министър Петър Москов обаче не намери одобрение и сред депутатите от ГЕРБ, а от ДПС я определиха като "национализация”.

С друга поправка обаче народните представители възложиха повече правомощия на надзорния съвет на НЗОК. Вече това звено, вместо министъра на здравеопазването, ще определя списъка със заболявания, за чието домашно лечение касата ще заплаща медикаментите. "Може ли на този орган, който беше определен от депутати като паразитен, да се поверява толкова важен списък? Това е бягство от отговорност на министъра на здравеопазването”, категоричен бе Хасан Адемов от ДПС.
Лекарският труд влиза в клиничната пътека

Д-р Бойко Пенков: Медиците у нас застаряват, средната възраст е 50 г.
Заплащането на лекарския труд да бъде остойностено в клиничната пътека. Такива промени обмислят от здравното министерство по предложение на Българския лекарски съюз. Това съобщи вчера заместник – министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.

В момента по клиничните пътеки въобще не влиза стойността "труд на лекаря” или другия персонал. Преди години беше записано, че за лекарски труд се полагат не по-малко от 40% от стойността на клиничната пътека. Все още обаче не е ясно какъв ще бъде процентът предназначен за заплащане  на лекари и медицински сестри.

"Това е твърде сложна методика, върху която мислим още в момента”, коментира Пенков. Той заяви още, че здравното ведомство обмисля да въведе и  стандарт за броя легла и съответстващ на тях фиксиран брой лекари и други медицински специалисти. Според него не може в клиника да има например 85 болнични легла, за които да отговарят четирима лекари, които да работят на пълна газ и да се очаква качество.

 Затова броят на местата в една клиника или болници трябва да бъде съобразен с лекарите, с които разполага съответното медицинско заведение. Пенков допълни, че стандартите вероятно ще бъдат влезнат в сила от 1 януари, защото са елемент от Националната здравна карта.  Относно искането на  НЗОК да се въведе диференцирано заплащане на клиничните пътеки в различните болници, заместник – министърът коментира, че това е "интересно предложение”. Той допълни, че може да се създаде национален коефициент. Така ако една болница разполага с повече квалифицирани специалисти и поема по-тежки случаи е справедливо да получи по-високо заплащане. Пенков обясни, че този принцип действа в цял свят.

Заместник – министърът изрази притеснението си, че лекарското съсловие застарява и в момента средната възраст на медиците е 50 г.

Сменяме джипито още две седмици
Общопрактикуващите лекари могат да бъдат сменени още две седмици. До  края на месеца можем да се откажем от своя джипи и да си изберем нов, ако не сме доволни от него. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса. Не е необходимо докторът да бъде уведомяван за новия ни избор. Достатъчно е само да попитаме новия дали има свободни места в пациентската листа, за да ни запише, припомниха от осигурителната институция.  До края на месеца все още ще се издават болнични листове на хартия. От 1 юли те ще се изпращат от лекаря или болницата директно в НОИ по електронен път. Те се изпращаха от джипитата още от началото на годината, но допълнително в осигурителния институт се представяше и вариантът на бланка. Дублирането се правеше, докато системата се тестваше, да не се случи срив.  Целта на промяната е да се сведат до минимум възможностите за злоупотреби с фиктивни болнични. Очаква се така и парите от болничните да бъдат превеждани по-бързо. От началото на годината досега в НОИ са постъпили близо 1,2 милионa такива документи в електронен вариант едва около 8 хиляди хартиени.

Държавата осигурява бедни и студенти на 100%
Здравните осигуровки на социално слаби и студенти ще се покриват на 100% от държавния бюджет след 10 г. Това решиха вчера депутатите, като в окончателните поправки в Закона за здравното осигуряване разписаха скала за ръст на плащаните от държавата вноски за тази група лица. В момента те се равняват на половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. С поправките се определи размерът вече да бъде 55%, като с всяка следваща година ще пълзи с по още 5% до  достигане на пълния размер, плащан от самоосигуряващите се. С тази скала това ще се случи след 10 г. Това правило за вноските ще важи, освен за бедните и студентите, още за затворниците, бежанците, родители на деца с увреждания.

1500 лв. заплата задържа младите лекари у нас
Между 1000 и 1500 лв. трябва да е заплатата на лекар специализант. Това става ясно от отговорите на болшинството от анкетирани студенти и специализанти на въпроса какво трябва да е месечното възнаграждение на младите медици. 69% от попитаните пък одобряват промяната в наредбата за специализациите, която освобождава от таксата от 180 лв., но въпреки това са изразили мнение, че това няма да ги задържи в България.

Резултатите са от проучването на Асоциацията на студентите медици в България, които бяха представени вчера от нейните председатели д-р Радослав Нанков и д-р Деян Попов. То е проведено сред 1000 студенти и специализанти.

"Всеки иска да се реализира в страната си, а не да ходи зад граница", коментира д-р Нанков, който е специализант по гастроенторология в ИСУЛ. Проблемът обаче е, че България ни не предлага достатъчно добри условия за развитие за младите специалисти.

До края на месеца правителството трябва да одобри още облекчения за специализантите лекари в България в най-дефицитните специалности - анестезиология, патоанатомия, спешна медицина и инфекциозни болести, съобщи вчера зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков по време на дискусията за проблемите на младите лекари. С решението за общо около 200 специализанти ще отпадне таксата от 180 лева.

Според младите лекари тези промени са крачка напред, за тях е ключово таксата да отпадне и за студентите в заварено положение, които все още специализират по отпадналата наредба 34.

За 54% от анкетираните придобиването на специалност в България не ги прави конкурентни с колегите им от ЕС.

На противното мнение са 23,9% от попитаните, а други 21,2% не могат да преценят.

Най-голям процент – 46%, от отговорилите посочват, че искат да специализират в Университетска болница. 26,3% пък държат да трупат опит в болница в големите градове като София, Пловдив или Варна. Притеснително е, че 18,8% изобщо не искат да специализират в България и едва 8,9% посочват областна болница.

Проучването е проведено сред на 1000 студенти и специализанти.

Младите специализанти се оплакаха, че техният труд не се признава от здравната каса, на което зам.-министър Пенков отговори, че щом имат доходи, значи се признава, защото основният източник на средства за болниците е касата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив