Съгласно чл.82 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването й, ако учат – за срока на обучението, но не по-късно от навършване на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако са се инвалидизирали до 18, съответно 26-годишна възраст. При смърт на двамата родители децата имат право на наследствена пенсия, която се определя от сбора на пенсиите на починалите (чл. 81, ал. 3 КСО).
Наследствената пенсия на учащите (след навършване на 18-годишна възраст) се изплаща за срока на обучението (чл. 34 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж). Този срок се установява с документ, издаден от съответното висше училище, като се посочва началото и края на всеки семестър. Пенсията се изплаща до завършване на образованието (до дипломирането), имайки предвид разпоредбата на чл. 34, ал. 3 от НПОС, съгласно която лицата, завършващи последния курс на обучение, се счита, че учат до дипломирането си, но не по-късно от края на втората сесия за дипломиране на курса.
На основание чл. 94 КСО пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, а за пенсиите за осигурителен стаж и възраст - от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 6-месечен срок от придобиване на правото, съответно от прекратяване на осигуряването. Ако документите са подадени след изтичане на 6-месечния срок от придобиване на правото, пенсиите се отпускат от датата на подаването им.
От друга страна, съгласно разпоредбата на чл. 97, ал. 2 КСО прекратената пенсия се възстановява по писмено заявление на пенсионера от деня на отпадане на основанието за прекратяване, ако заявлението е подадено в 3-годишен срок от тази дата, а ако срока е пропуснат – от подаване на заявлението.
Тъй като данните, които сочите в запитването си са недостатъчни, конкретна преценка на пенсионните Ви права могат да направят в съответното териториално поделение на НОИ, въз основа на представените от Вас документи.