18 Януари 2025, 21:13 Днес (0) | Вчера (3)

Бикове нападат телекомуникационните фондове

27 Април 2006 08:59 INSMARKET по статията работи:
A+ A-

В периода на “мечия” пазар 2000-2002 година инвеститорите загърбиха взаимните фондове, специализирани в инвестициите в телекомуникационния сектор, но от началото на текущата година тези отраслови фондове имат отличната възможност да привлекат към себе си интереса на пазара

От началото на годината до края на миналата седмица (21 април) тези фондове са отбелязали доходност от 10%. Сред групите инвестиционни фондове, които следи аналитичната компания Morningstar Inc. тези фондове излизат на второ място по доходност сред фондовете, специализирани в акции на добивния отрасъл.
“Телекомуникационните” фондове изпреварват дори фондовете, специализирани във вложения в горещия сектор на недвижимата собственост на базата на тригодишна доходност. Според Джон Кумарианос, аналитик в Morningstar, инвеститорите, които са запазили и купували книжа на телекомуникационни компании в момента, когато вложенията в тях не изглеждаха розови, са направили вярна стъпка.
Наистина що се отнася до вложенията в този сектор, трябва да се направи една уговорка. Телекомуникационният сектор е твърде волатилен по своята същност. Инвеститорите в този сектор залагат на ръста на бизнеса на производителите на телекомуникационно оборудване, както и доставчиците на телекомуникационни услуги. В същото време в тази сфера цари огромна конкуренция, заради което компаниите от сектора се сблъскват със сериозни трудности, породени от кратките “жизнени” цикли на продуктите и малкият размер на печалбата.
Според Morningstar, през 2002 година чистото понижаване на активите на фондовете, специализирани във вложенията в сектора е било 39%, а през 2003 година – 45 на сто. Инвестициите във фондове от сектора преди пет години през 2006 година едва преодолява нивото при което биха били на загуба, показвайки средна годишна доходност от символичните 0.7 процента. По-лоши резултати сред отрасловите фондове имат само тези, специализирани в инвестициите в технологичния сектор.
В последно време интересът към сектора се дължи на съобщенията за гигантски сливания. Тези сделки са част от процеса на консолидация в сектора. В началото на този месец френската компания, специализирана в производството на телекомуникационно оборудване Alcatel SA (ALA) обяви за покупката на конкурентната компания Lucent Technologies Inc. (LU) в сделка за $13.5 млрд. Преди това провайдърът на телефонни услуги AT&T Inc. (T) съобщи за придобиването на BellSouth Corp. (BLS) в сделка за около $67 млрд.
Както отбелязват аналитици в компанията Zacks Investment Research Inc., “благоприятните тенденции в телекомуникационния отрасъл се забелязват в целия свят”. Когато гиганти като AT&T и BellSouth, обединяват бизнеса си, това неминуемо влияе върху целия сектор. Според аналитичната компания вълната от подобни сделки постепенно ще се разпространи върху средните и по-малки компании.
Освен консолидацията в сектора за ръста допринасят и други фундаментални фактори.
В момента се засилва интересът към доставка на технологии за безжична връзка и интернет-технологии. В същото време най-вероятно секторът има по-благоприятни перспективи за ръст извън пределите на САЩ. Това е причината Morningstar да препоръчва засилено внимание към такива доставчици на безжична връзка като южнокорейската SK Telecom (SKM) и мексиканската America Movil SA (AMX) .
Голямо внимание към ръста на телекомуникационния сектор в световен мащаб отделя инвестиционния фонд T. Rowe Price Media and Telecom Fund (PRMTX), който е един от най-успешните в този клас на база средногодишна доходност в последните три и пет години. Фондът е включил в портфейла си книжа на America Movil и NII Holdings Inc. (NIHD), представящи  латиноамериканския регион, инвестира в Индия, чрез придобиване на книжа на Hutchinson Telecommunications International Ltd. (HTX) и Bharti Televentures, както придобива и големи пакети в канадските Rogers Communications Inc. (RG) и Telus Corp. (TU).
Управляващите фонда Хенри Еленбоген и Робърт Бартоло смятат, че производителите на клетки за мобилни оператори също са много перспективни. Фаворити за фонда са компании, като American Tower Corp. (AMT) и Crown Castle International Corp. (CCI).
В телекомуникационния сектор са специализирани три фонда, спадащи към семейството Fidelity Investments: Select Telecommunications Fund (FSTCX), Select Developing Communications Fund (FSDCX) и Select Wireless Fund (FWRLX). Освен това Franklin Resources предлага на инвеститорите фонда Global Communications fund (FRGUX).
Агресивните инвеститори, които не се боят от по-голям риск, свързан с вложенията в този сектор могат да обърнат внимание на фондовете ProFunds Ultra Telecommunications Fund (TCPIX) и ProFunds UltraSector Mobile Telecommunications (WCPIX).
Освен това на пазара са представени няколко фонда, търгувани на борсата и които следят телекомуникационните индекси, чиито портфейли са съставени от книжа на телекомуникационни компании. Сред тези фондове са iShares Dow Jones US Telecom (IYZ), iShares S&P Global Telecommunications (IXP), PowerShares Dynamic Telecom & Wireless (PTE) и Vanguard Telecom Services VIPERs (VOX).

Петте най-успешни фонда, инвестиращи в телекомуникационния сектор:


Фонд

Доходност от нач. на 2006 г. в %

Доходность за 1 год. в %

Средногод. доходност за 3 г. в %

Коефициент на разх. в %

Минимална сума   за първонач. инвестиции в $

ProFunds Ultra

14,7

16,3

19,2

1,92

5000

Telecommunications

Franklin Global

13,5

35,1

26,2

1,47

1000

Communications A

Fidelity Select

12,5

29,4

22,4

1,02

2500

Telecommunications

T. Rowe Price

12

34,8

35,5

0,92

2500

Media & Telecom

iShares Dow Jones

11,9

13,7

17,6

0,6

-

US Telecom (IYZ)



Източник: Morningstar Inc.



 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 17 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9040
GBP 2.4796 2.4887 2.3212
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив